HIRDETÉS
Élet-Stílus

„Ha lett volna egy ilyen készülék a nyakában, és képes megnyomni, lehet, hogy még élne”

Vajda János / MTI
Fülöp Attila szociális ügyekért felelős államtitkár egy gondosórát mutat a Hernádnémeti Alapszolgáltatási Központban tartott sajtótájékoztatón 2022. február 23-án.
Vajda János / MTI
Fülöp Attila szociális ügyekért felelős államtitkár egy gondosórát mutat a Hernádnémeti Alapszolgáltatási Központban tartott sajtótájékoztatón 2022. február 23-án.
750 ezer felett jár azoknak a 65. év felettieknek a száma, akiknek – elméletileg – találhatunk a karján vagy a nyakában gondosórát. Életmentésre eddig állítólag 40 ezer esetben került sor. A Szécsi Pál nótákkal és kvízműsorral színesített kormányzati roadshow egyik állomásán, Karcagon érdeklődtünk afelől, mit jelent az „életmentés”, és valóban hungarikum-e az a közel 109 milliárd forintnyi, javarészt EU-s támogatásból megvalósuló program, amelynek itthon már 20 éve is ismert volt az elődje, a mai napig szintén elérhető jelzőrendszeres házi segítségnyújtás. A program népszerűsítése mögé számos ismert ember beállt, egyikük, Nagy Feró tapasztalatai mellett Meleg Sándor szociális munkást, valamint néhány olvasónk véleményét is megkérdeztük, hogyan néz ki a mindennapokban a jelzőkészülék használata.

„Nagy szeretettel köszöntöm önöket! Szeretik a Táncdalfesztivál slágereit?”

„Igen!”

Nem sokkal később Hoffmann Richárd színész-énekművész élő előadásában felcsendült a Csak egy tánc volt, majd a névnaposoknak az Egy szál harangvirág, később az Éjjel az omnibusz tetején és még 15 percnyi magyar nóta. A dalok után rövid kvízműsor következett, a helyesen válaszolók Gondosóra feliratú esernyővel és kisebb ajándékokkal lettek gazdagabbak.

Az állami szolgáltatásként működő Gondosóra program illetékesei a karcagi városházán tartottak tájékoztató előadást, ahová mi is beültünk, majd személyesen kérdeztük a projekt szakmai vezetőjét. Elértük telefonon Nagy Ferót is, aki Nyitrai Zsolttól, a miniszterelnök főtanácsadójától vette át a maga készülékét 2023 végén (egy pálinkás koccintás kíséretében), továbbá néhány olvasónk és a Szociális Munkások Magyarországi Egyesületének (SzMME) elnöke is megosztotta velünk tapasztalatait.

Segítség egy gombnyomásra!

Az ingyenesen használható, csepp- és ütésálló gondosórákat, valamint a köréjük épülő szolgáltatást a Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv (RRF) részeként, nagyjából 105 milliárd forintnyi vissza nem térítendő EU-támogatással és összesen 108,78 milliárd forint elszámolható költséggel kezdte el beszerezni, illetve megvalósítani a magyar kormány 2022-ben. „Az önellátásra korlátozottan képes emberek biztonságát és életvédelmét szolgáló digitalizációs program” uniós finanszírozása 2026. december 31-ig tart, a szolgáltatást jelenlegi fázisában a 4iG biztosítja. Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő szerint a projekt csalás gyanúját veti fel, ezért feljelentést tett a NAV-nál, és az Integritás Hatósághoz fordult, mire többszöri nekifutásra, de mindkét szerv vizsgálatot (Hadházy szavaival „nyomozgatást”) indított.

A projekt lényege: a 65 év feletti állampolgárok egy egyszerű eszköz használatával, egy gombnyomással kapcsolatba léphetnek az éjjel-nappal működő, 150 diszpécsert foglalkoztató központtal, ahol felmérik a baj mértékét, majd

  • telefonon keresztül segítenek,
  • értesítik a megadott kontaktszemélyt
  • vagy a 112-n keresztül kérnek további segítséget.
A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik