Kultúra

Tapintásra, szaglásra és ízlelésre is ható szagos színházat ígér a Kolibri Színház a társulat akarata ellenére kinevezett igazgatója

Soós Lajos / MTI
Soós Lajos / MTI

Zalán Jánost a múlt héten nevezte ki Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a Kolibri Színház igazgatójának, miután a mostani pályázaton nem indult a színházat 1992-ben megalapító és azóta vezető Novák János. Pályázott viszont a főrendező, Vidovszky György, akit a társulat nagy többsége is támogatott: 51 ember, ám Hankó annak ellenére is a mindössze egy társulati tag által támogatott Zalánt nevezte ki igazgatónak.

A HVG most megszerezte Zalán János nyertes igazgatói pályázatát, melyben folyamatosan úgy hivatkozik a Kolibrire, mint amit meg kell menteni a bezárástól, noha a színház sikeres, előadásai rendszeresen telt házasak, Zalán azonban azt a „válságálló” stratégiát ajánlja a fenntartó figyelmébe, amellyel egyszer már megbukott a Pesti Magyar Színház élén. Mint a HVG emlékeztet rá, 2023 júniusában a Kulturális és Innovációs Minisztérium kénytelen volt átvilágítani Zalán munkáját, aki végül visszavonta az igazgatói pályázatát és lemondott.

Mostani pályázatában az állami támogatásra és a Lázár Ervin Programra számítana, melyre a színházak akkreditálhatják a „nemzettudatot erősítő” előadásaikat, ezekre vihetik el ingyenesen az iskolák a diákokat, míg a jegyárat az állam fizeti. Zalán továbbá bírálja a jelenlegi vezetés olcsó jegyárait: ő a tervei szerint megemelné a jegyárakat, amit „drasztikus visszaesés” követne, az első évekre 15–20 százalékkal kevesebb fizető nézővel, viszont a harmadával több bevétellel, amit „mind az öt érzékre, tehát tapintásra, szaglásra és ízlelésre is ható szagos színházzal” érne el.

Zalán János a Kolibri gyengeségei közé sorolja annak gyerekszínházi profiljából adódó sajátosságait, és üzleti terve nagy mértékben épít a jelenlegi kormánnyal való jó viszonyára:

Üzleti tervében a bevételek növekedését – a jegyáremelés, és a repülőjegyekhez hasonló dinamikus árazás mellett – elsősorban további állami források megszerzésére alapozza, amit a NER-hez való bekötöttsége által szerez meg ígéretei szerint. Ilyen a csodaszerként kezelt és rengeteget emlegetett Lázár Ervin Program, amelyben eddig nem vett részt a színház, mert maga is el tudta adni a jegyeket, piaci alapon. Az igazgató csupán ebből a forrásból 100 milliós éves bevételt és a mostani fizető nézőszámmal megegyező, 40 ezres közönséget remél. Tehát Zalán János »mentőcsomagja« nem egyéb, mint sok-sok ingyenes előadás, amit az állam fizet.

Zalán János másik legfőbb támogatója, a Vidnyánszky Attila vezette Nemzeti Színház által irányított  Déryné-program. Ebben előadások utaztatásával vennének részt. A harmadik pillér pedig az SZFE-vel való együttműködés lenne. A Kolibriben tartanák az SZFE színész és rendező osztályainak a vizsgaelőadásait, fogadnák őket gyakorlatra, és számos közös szakmai projektet terveznek

– írja a HVG, mely kiemeli, hogy Zalán tervei szerint megduplázná az előadás- és a nézőszámot, noha ilyen mértékű előadásszám- és nézőszámnövelésre nincs sem tárgyi, sem személyi kapacitása a színháznak. Zalán János pályázatában végül azt is felveti, hogy ha esetleg mégsem tud szerezni plusz támogatást, akkor át kell alakítani felnőtt színházzá a társulatot, akár a jelenlegi társulat lecserélése árán is.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik