Gazdaság

Beindítják a pénzhelikoptert Nagy Mártonék, akár luxusterepjáróhoz is juthatnak a cégek

Szajki Bálint / 24.hu
Szajki Bálint / 24.hu
A Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter által kezdeményezett Új Gazdaságpolitikai Akcióterv keretében fejlesztési csomag indul a kkv-k részére. A Demján Sándor Program támogatásainak feltételei meglehetősen lazák, s jelen állás szerint senki sem fogja számon kérni, hogy az állami felhasználása nyomán javult-e az adott cég működésének hatékonysága, bármilyen indikátort nézve is – állapítják meg a G7.hu-n.

Január 17-ig lehet előzetesen regisztrálni a Demján Sándorról elnevezett átfogó kkv-fejlesztési csomag (DSP) egyik fontos részének, az 1+1 beruházás-élénkítő támogatási programnak az első szakaszára, a pályáztatás pedig január 22-től indul majd el. A DSP összesen 1400 milliárd forintot mozgat majd meg, kilenc alprogramból áll, ezek egyike az 1+1.

Az alprogram keretösszege 48 milliárd forint, és mikro-, kis vagy közepes méretű vállalkozások kaphatnak belőle 5–200 millió forint közötti támogatást. Az 1+1 lényegében 50 százalékos támogatási intenzitást jelent, és a pénzt leginkább eszközök beszerzéséhez lehet majd használni. Az állam a cég minden egyes beruházásra szánt forintjához ad egy másikat, például egy 10 millió forintos gépet így 5 millió forintért lehet majd beszerezni, a másik 5 milliót a programból fizetik – olvasható a portálon.

Laza feltételek

A bemeneti követelmények alacsonyak, a cégnek legalább két éve kell működnie legalább két alkalmazottal. A beszerzés összértéke az éves árbevételnek legfeljebb a kétszerese lehet.

Leegyszerűsítve: ha a cégnek van például évi 50 millió forint árbevétele, akkor vehet egy 100 millió forintos eszközt 50 millióért. Az 1+1-ből haszongépjárműveket is lehet vásárolni, és a programból ezúttal nem zárták ki a pick-upokat sem. Elvileg semmi akadálya annak, hogy ha a cég kinéz magának egy 25 millió forintos pick-upot, akkor abból most 12,5 millió forintot közpénzből fizettessen ki.

A luxus pick-up állami támogatása egyébként olyannyira létező jelenség, hogy a szintén kkv-kat támogató Széchenyi kártyás lízingkonstrukciókból például a tapasztalatok alapján idővel ki is kellett zárni ezt a járműtípust, valamint a quadot is, annyira nyilvánvaló volt, hogy sokan visszaélnek a lehetőséggel.

A G7.hu-n elismerik, hogy az állami élénkítésre sok kis cégnek nagy szüksége lehet, a pick-upok esetét csak azért hozzák fel, mert miután átnézték a DSP kilenc alprogramját, ez a példa jól mutat rá néhány általános jelenségre.

Ilyen például, hogy a legtöbb esetben a belépési küszöb alacsonynak, elég könnyűen teljesíthetőnek mondható, és

a támogatásban részesülő cégektől cserébe általában semmilyen gazdasági értelemben vett, mérhető javulást nem várnak el.

A fenti, 1+1-es esetben például mindössze azt kell vállalni, hogy az eszköz legalább három évig használatban marad.

Átvállalt kamatkockázat

A DSP egy másik, KKV tőkefinanszírozási program elnevezésű alprogramja keretében nagyobb, 300 millió forint éves árbevétel feletti, legalább öt éve működő cégek kaphatnak 100–200 millió forint közötti hitelt hat évre. Akár nulla önerővel, kezességvállalások nélkül. A kamat fix 5 százalékos mértékű. A konstrukció vonzereje így leginkább az lehet majd, hogy a kamatkockázatot a hitelfelvevő vállalat helyett az állam futja majd, akár hat éven keresztül.

A Széchenyi kártyás beruházási hiteleknél a DSP részeként akár 10 évre is fel lehet venni legfeljebb 500 millió forintot gép, ingatlan vagy üzletrész vásárlására fix 3,5 százalékos kamattal, de ha zöld tevékenységről van szó, akkor akár fix 1,5 százalékkal is.

Ha a fentiek alapján a DSP bizonyos részeit a kkv-nak szánt helikopterpénzként – amit kvázi bárki megkaphat – értelmezzük, akkor a kétségtelen potenciális előnyök mellett a lehetséges hátrányokat is érdemes megemlíteni.

Úgy tűnik, nem zárható ki, hogy közpénzből olyan kis cégeket is támogatni fognak, amelyek nem eléggé versenyképesek, nem innovatívak, nem fejlődőképesek

– értékelnek a portálon.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik