Élet-Stílus

„Az első kukázásom óta nem vettem semmilyen élelmiszert” – mondja a kukabúvárnak álló egykori bolti eladó

Alain Pitton / NurPhoto / Getty Images (illusztráció)
Alain Pitton / NurPhoto / Getty Images (illusztráció)
Az életmódváltása óta egy kisebb vagyont megspóroló ausztrál nő fejéből azután pattant ki a kukabúvárkodás ötlete, hogy négy évvel ezelőtt, egy szupermarketben dolgozva szembesült vele, hogy mennyi pékárut dobnak ki nap mint nap.

Különleges spórolási technikájáról mesélt nemrégiben egy ausztrál nő, aki saját bevallása szerint négy évvel ezelőtt kipróbálta a kukabúvárkodást, és azóta egyetlen szupermarketben sem járt.

A brit Sun című bulvárlap által bemutatott 37 éves Sahar Khalili azt állítja, hogy korábban nagyjából 40 ezer forintnak megfelelő pénzt költött hetente ételre, így az azóta eltelt időben egy kisebb vagyont, közel 8 millió forintot spórolt azzal, hogy a szupermarketek kukáiban turkálva gyűjti össze a táplálékot, amit elfogyaszt.

„Mielőtt elkezdtem a kukabúvárkodást, hetente körülbelül 75 fontot költöttem élelmiszerre” – mesélte Khalili, aki gyakran bukkan akár lazacsteakre, különleges sajtokra vagy akár pudingokra is a szemétben való turkálás közben. És egy-egy szerencsésebb alkalommal akár három hétre elegendő élelmiszert is talál egyetlen kukában.

Az első kukázásom óta, azaz négy éve nem vettem semmilyen élelmiszert, és ezzel 16 ezer fontot tudtam félretenni

– mondta Khalili.

Az ausztráliai Melbourne-ben élő fiatal nő fejéből még 2019 februárjában, a helyi szupermarketben dolgozva pattant ki az ötlet, hogy lehet, hogy fölösleges élelmiszert vásárolnia, hiszen annyi mindent dobnak ki a boltokból, ami még jó. A szigorú élelmiszer-biztonsági előírások miatt ugyanis ők is rendszeresen dobtak ki rengeteg pékárut, aminek még semmi baja sem volt.

Reggelente akár 200 előző napi friss péksütemény is a kukában landolt a céges előírásaik miatt.

A szupermarketben eltöltött három hónap után Khalili üzleti elemzőként kapott munkát, de a pazarlás, ami az előző munkahelyén zajlott, továbbra is nyomasztotta.

„Kicsit utánanéztem a dolgoknak, és megdöbbentem. Az OzHarvest szerint az ausztrálok évente 7,6 millió tonna élelmiszert pazarolnak el – aminek 70 százaléka még tökéletesen ehető” – emlékezett vissza, majd így folytatta:

Visszagondolva arra, hogy mennyi élelmiszert dobtam ki a szupermarket egyetlen részlegéből, a statisztika ellenőrizhetőnek tűnt, különösen akkor, ha az ország minden boltjában ugyanezt tették. Ezért elhatároztam, hogy minimalizálnom kell a hatásomat. És megfogadtam, hogy nem leszek túlfogyasztó , illetve azt is, hogy ha valamilyen ételt csinálok, akkor mindig elteszem a maradékot.

A további online kutakodás során pedig a főként a szupermarketek konténereibe kidobott, de még fogyasztható élelmiszerek után kutató kukabúvárok világával is megismerkedett.

Majd miután egy Facebook-csoportba belépve kellően kiképezte magát a kukabúvárok etikettjéből – és megtanulta, hogy csak olyan kukába nézzen bele, ami bárki által megközelíthető helyen van; hogy gondosan ellenőrizze a lejárati dátumokat és a vákuumos csomagolások sértetlenségét; illetve azt is, hogy mindent jó alaposan mosson meg, miután hazaért –, ő is belevetette magát a kukázásba.

Bár a legelső próbálkozása nem járt sikerrel, másnap újra felkeresett több szupermarketet, és ekkor már kész terülj-terülj asztalkám fogadta.

Olyan volt belemászni a kukákba, mintha egy élelmiszerboltba sétáltam volna be – csak így minden ingyen volt

– mondta a fiatal nő, aki azóta is hasonlóan érzi magát egy-egy szerencsés kukázás után.

Sőt, a saját bevallása szerint egyébként olyan sok jó minőségű élelmiszert talál, amennyit el sem tud fogyasztani. Ezért rendszeresen áthívja vacsorázni a barátait, és természetesen a vendégeknek is a kukákból kimentett alapanyagokból készített fogásokat szolgál fel.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik