Menő idén a cukorkaszín és a jégvilág hangulat, amihez az ezüstöt a navikékkel, világoskékkel és buborékszínnel kell kombinálnunk. Előtérbe kerülnek a különböző méretű és színű, tükördarabokkal kirakott gömbök és gömbfüzérek, és most is trendi karácsonyi mintákat ragasztani az ablaküvegre, fényfüzért akasztani az ablakba, illetve a műhóval fedett ablakot belülről különleges projektorok segítségével fénnyel megfesteni – hangzott el a Praktiker adventi workshopján. A barkácsáruház szakértői, Taba Barbara Borbála és Boncz Péter arról is meséltek Orosz Barbara műsorvezetőnek, hogyan rendezzük be, és dekoráljuk erkélyünket, teraszunkat, ha otthonunk meghosszabbításaként télen is alkalmassá szeretnénk tenni a kint tartózkodásra.
Hogyan díszítsük lakásunkat kívül-belül, ha ünnepi hangulatot szeretnénk magunk körül. És milyen világítást, okos fényt, vagy éppen hősugárzót, díszkandallót, más fűtési megoldást válasszunk, ha kellemessé, kuckóssá szeretnénk varázsolni környezetünket. A beszélgetés végén megismerhettük a 2024-es adventi koszorú trendeket, és Boncz Péter útmutatásával elkészíthettük saját koszorúnkat. Mutatjuk is a lépéseket.
Mire is van szükségünk?
Amellett, hogy adott a koszorúforma és a négy gyertya, mindenki saját ízlésének megfelelően tudja párosítani az elemeket, színeket, és ebben csak a fantázia szabhat határt – emlékeztet rá Boncz Péter, a Praktiker lakberendezési szakértője. Az alapanyagokat és eszközöket, például a kötöződrótot vagy a ragasztópisztolyt, könnyen be tudjuk szerezni barkácsáruházban, kertészetben, egyes részeket esetleg kreatív- és virágboltban. Ha pedig információra van szükségünk, vásárláskor szakértő eladók segíthetnek dönteni.
Idén a fenntarthatóság és a monokróm stílus a trendi
Ahogy a ruháknál, úgy a karácsonyi díszeknél is vannak trendek, 2024-ben a Praktiker szakértője szerint a természetes, letisztult stílus és a fenntartható, újrahasznosítható anyagok kerülnek középpontba. Az alapszíneket elsősorban a természet ihleti, és főleg a natúr árnyalatok dominálnak: így a hántolt fa színe, a bézs, az ekrü, a homokszín vagy a fehér.
A trend másik jellegzetessége a visszafogott díszítés. A koszorú alapja többek között lehet fenyőág, fűz- vagy szőlővessző, ezek mind organikus és tartós anyagok. A dekorációhoz a természetben magunk is gyűjthetünk hozzávalókat, például különféle terméseket: makkot, gesztenyét, tobozt, magyalt, fagyöngyöt, más bogyókat.
A konyhában is találhatunk kiegészítőket, felhasználhatunk szárított narancskarikát vagy fahéjrudat. A természetesség jegyében a gyertya lehet fehér vagy színezett méhviasz, valamint akár szójagyertya is. Ha különlegesebb összeállítást szeretnénk, a gyertya színével tudunk még játszani: a természetes színeket ízlésesen egészítheti ki a púderrózsaszín vagy a pasztellkék – javasolja Boncz Péter.
A barkácsáruházakban többféle természetes koszorúalapot is be tudunk szerezni készen, amelyek közül talán a legnépszerűbb a szalmából készült. Találhatunk ugyanakkor sással vagy mohával bevontat, vesszőből fontat vagy tobozokból összeállított változatot is, ráadásul a fűzfavesszőből készült változatot gyertya nélkül akár az ajtó díszítésére is használhatjuk.
A klasszikus sosem megy ki a divatból
Azoknak, akik az évente változó divat helyett valami állandót keresnének, jó hírünk van: a klasszikus, például a zöld, a piros és az arany kombinációjával játszadozó stílus sosem megy ki a divatból.
A hagyományos változat gazdagabb díszítésű, felhasználhatunk hozzá bármilyen ízlésünk szerinti dekorációs elemet, így például boríthatjuk fenyő-, tuja-, ciprusággal, borostyánnal, díszíthetjük gyűjtött terméssel (toboz, gesztenye, makk), különböző színű, anyagú és nagyságú gömbbel, csillaggal, más karácsonyi témájú dekorral, illetve a kompozícióhoz illő masnival, szalaggal.
A Praktiker szakértője megjegyzi, hogy alapként a természetes megoldások mellett készen kapható polisztirolt is választhatunk, amelyet barkácsáruházban is be tudunk szerezni és amelybe könnyen beleszúrhatjuk a díszeket.
Az igazán tradicionális adventi koszorúra három lila és egy rózsaszín gyertya került, amelyek a hitet, reményt, örömöt és szeretetet jelképezik, de ma már a gyertya színét legtöbben a kompozíció színvilágához igazítják.
Adventi koszorú lépésről lépésre
Ha mindezek után valaki kedvet kapott a klasszikus koszorú elkészítéséhez, a Praktiker szakértője elmondja, mit is kell tenni. Amire biztosan szükségünk lesz az az alap, a négy gyertya és gyertyatüske, ehhez jöhetnek még az örökzöld ágak – akár igazi, akár mű –, aztán az ízlésünknek megfelelően díszek, termések, szalagok, masnik. Ezek a barkácsáruházakban is megvásárolhatók, vagy megrendelhetjük online, néhány napos kiszállítási idővel.
Minden eszköz beszerzése után jöhet a barkácsolás:
- lépés: Vágjuk méretre metszőollóval a választott örökzöld ágait, például puha Nordmann-fenyőt. Helyezzük akoszorúalapot sík munkafelületre, és kezdjük el rétegesen köré kötözni a lehetőleg fiatal, hajlékony ágakat, hogy dús és egyenletes eloszlást kapjunk. A kötöződrót színe sötétzöld vagy fekete legyen, hogy beleolvadjon a koszorúba.
- lépés: Jelöljük ki a gyertyák helyét, szúrjuk az alapba a gyertyatüskéket, és állítsuk bele a gyertyákat. Ha nincs tüskénk, a gyertyát dróttal is az alaphoz rögzíthetjük. Tipp: ahogy a Praktiker adventi workshopján is kiderült, e két lépés fel is cserélhető, csak arra vigyázzunk, hogy a fenyőágak felhelyezése közben ne szúrjuk meg magunkat a gyertyatüskékkel!
- lépés: Jöhetnek a díszítőelemek. Az ágak közé ragasztópisztollyal rögzíthetünk tobozokat, színes terméseket, például csipkebogyót, magyalt, kisebb tobozt, vagy szárított narancskarikát, csillagánizst, fahéjrudat, továbbá szalagot, masnit, esetleg kisebb-nagyobb gömböket, amelyek még ünnepibbé varázsolják a megjelenést. Jól mutatnak a koszorún a kisebb, fából készült vagy akár világítós karácsonyfadíszek, ezeket szintén felkötözhetjük szalag segítségével, vagy akár rá is ragaszthatjuk őket az alapra.
Ha úgy gondoljuk, hogy a lakás melegét nem fogják bírni a fenyőágak, akkor időnként egy kevés vizet permetezhetünk rájuk, de cseppenthetünk a koszorúra fenyő, narancs vagy fahéj illatú illóolajat is.
Ne féljünk kísérletezni!
Vannak, akik szívesen lépnek ki a hagyományos keretek közül, szerencsére nekik sem kell lemondani az ünnepi dekorációról. Boncz Péter, a Praktiker szakértője szerint az alternatív megoldások száma végtelen, ezért ad is néhány ötletet a bátrabbaknak. Ilyen lehet a karácsonyfagömbökből készült adventi koszorú, amelyeknél a gömbök színe határozza meg a stílust: az arany és az ezüst elegáns hatást kelt, míg, klasszikus karácsonyi hangulatot a piros és a zöld hozza meg. Nem kell megijednünk a kisebb és nagyobb méretű díszek váltogatásától sem, sőt, attól lesz igazán mozgalmas az összkép! Az elkészítési mód igazán egyszerű: a gömböket ragasztópisztoly segítségével erősítsük a koszorúalapra, a színeket pedig igazítsuk a gyertyákhoz.
Ahogy az a Praktiker workshopján megtudhattuk, idén nagyon népszerű az ébenfekete a karácsonyi díszítésben, ami elsőre talán furcsán hangozhat, de arannyal, bronzzal, zölddel, vagy akár barack- és púderrózsaszínnel vegyítve igazán modern hangulatot áraszt, ráadásul remekül illik a letisztult lakásbelsőkbe.
A lakáskertészek számára kreatív megoldás, lehet, ha pozsgásokból állítjuk össze a koszorút. A növényt beletűzhetjük vesszőkoszorúba, vagy lyukat vájhatunk mohakoszorúba, amelybe gyökérrel együtt helyezhetjük el, ráadásul ezt az alapot nedvesen is tudjuk tartani. Az sem probléma, ha a pozsgásokat nem szívesen áldoznánk fel a koszorú érdekében: a nagyjából azonos méretű növényeket rendezzük el a saját cserepükben egy kör alakú tálon és ízlés szerint díszítsük karácsonyi dekorral, masnival és gyertyákkal.
Ez utóbbi tulajdonképpen a legegyszerűbb adventi koszorú egyik példája, amelyhez elég egy kör alakú üveg- vagy kerámiatál, esetleg fakorong, amelyre elhelyezhetjük a díszítőelemeket – tanácsolja a Praktiker szakértője. Választhatunk örökzöldet – fenyő, tuja, ciprus, borostyán –, felhasználhatunk karácsonyi díszeket, szalagokat, masnikat, és az egészet természetesen a négy gyertya koronázza meg, amelyeket akár kiürült csatosüvegekbe is állíthatunk. Az is divatos megoldás, ha egy tálba halmozzuk fel a különböző méretű és színű gömböket, amelyek manapság már nem is feltétlenül gömb, inkább amorf alakúak.
Ennél egy kis… koszorút?
Nem mindenki szeret bajlódni koszorúalappal, fenyőágak és szalagok kötözésével, helyette inkább a konyhában tölti az időt finomságok készítésével. Nos, nekik sem kell lemondani az adventi koszorúról, ugyanis számukra különleges, izgalmas megoldást jelent a mézeskalács koszorú.
Ehhez kell egy jól felszerelt konyha, mézeskalács formák, és mindenekelőtt egy jó recept, amelyből korong alapot és különböző formájú díszeket süthetünk. Ha híján lennénk eszközöknek és formáknak, azokat akár barkácsáruház konyhai részlegén is meg tudjuk vásárolni. Sütést követően a már kihűlt harang, csillag és más karácsonyi témájú, akár fenyőágat formázó kalácsokat cukormázzal díszíthetjük és rögzíthetjük a korongra, közéjük négy mécsest helyezve – javasolja a Praktiker szakértője.
Akár kis lakásban élünk, akár egy nagy házban, akár egyedül, akár sok családtaggal, egy kis kreativitással szinte bármiből készíthetünk adventi koszorút, legyen az hagyományos, rendhagyó, vagy akár ehető. Más díszítőelemekkel kombinálva, legyen az egy pár diótörő figura, néhány szép girland, vagy egy LED-es látványkandalló a nappaliban, könnyen meghitt ünnepi hangulatot varázsolhatunk az otthonunkba.