A Ladislav Kamenický pénzügyminiszter által összeállított, 17 intézkedést tartalmazó konszolidációs csomag 2,7 milliárd euró értékű megszorításokkal számol, így lesz különadó és emelkedik a cégek nyereségadója is. A megszorítást egyrészt a kiadások csökkentésével, másrészt a bevételek növelésével akarja elérni a kormány. A pénzügyminisztérium szerint a konszolidációnak köszönhetően a költségvetési hiány az idei mintegy 5,6 százalékról 4,7 százalékra csökken – olvasható a portálon.
A legérzékenyebb változást az általános forgalmi adó alapkulcsának 20 százalékról 23 százalékra való emelése jelenti. Néhány kivétel azonban akad. Az alapvető élelmiszerek adóterheit a jelenleg érvényben lévő 10 százalékról 5 százalékra csökkentik. A pénzügyminisztérium egyelőre nem hozta nyilvánosságra, hogy mely élelmiszereket sorolják majd az alapélelmiszerek csoportjába. Hasonlóan alacsony adókulcs vonatkozik majd a gyógyszerekre és a tankönyvekre. A többi élelmiszerre, valamint az energiaárak egy részére 19 százalékos áfakulcsot szab ki a kormány. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy a legtöbb termék ára az áfa növekedése miatt legalább 3 százalékkal emelkedik.
Hogy milyen lehet az áfacsökkentés közvetlen hatása a bolti árakra, az Magyarországon is évek óta viták tárgyát képezi. A parameter.sk szlovákiai magyar nyelvű híroldal által idézett közgazdászok szerint az alacsonyabb áfa nem eredményez automatikusan alacsonyabb árakat, a háztartások nem fognak összességében megtakarítani a csökkentett áfáknak köszönhetően, ahogy azt Robert Fico miniszterelnök vagy Ladislav Kamenický pénzügyminiszter állítja.
A 365.bank elemzője, Tomáš Boháček szerint a múltból már tudjuk, hogy a gazdaságban nem lehet hosszú távon szelektív áfakulccsal alacsonyabb árakat kikényszeríteni, mert azt előbb-utóbb felszívja a kereskedők árrése. És ez nem a „kapzsiságuk” miatt van így, hanem az alacsonyabb ár miatt megnövekedett kereslet miatt, ami arra sarkallja őket, hogy ismét emeljék a piaci árakat.
Az áfa után a legtöbb bevételt a tranzakciós adó bevezetésétől várja a kormány
„A tranzakciós adó alapkulcsa 0,35 százalék lesz, készpénzfelvétel esetén 0,7 százalék, ami alacsonyabb, mint Magyarországon” – hangsúlyozta a pénzügyminiszter. Bár a tranzakciós adó a magánszemélyeket nem érinti, a jogosítvánnyal rendelkező polgárok egy része is többet fizet majd. Az éves autópálya-matrica ára 50 százalékkal, a jelenlegi 60 euróról 90 euróra emelkedik jövőre, de nő a tehergépjárművek útdíjköltsége is.