A szeptember elejei, XXXI. Országos Jegyző – Közigazgatási Konferencia után több helyről is eljutottak hírek a HVG-hez, miszerint a kormányzat két területen is beavatkozhat a települési önkormányzatok életébe:
- a jegyző munkáltatója nem a képviselő-testület, hanem a kormányhivatal lenne,
- és központilag elvonnák és újraosztanák a települések helyi iparűzési adóját (hipa).
A lap szerint hivatalos döntés nincs, csak hivatalos tagadás, de ettől csak jobban aggódnak a helyhatóságok. Emlékeztettek rá továbbá, hogy Göd és már Paks példája is azt mutatja, hogy az adóelvonás kivérezteti a városokat, miközben az újraelosztás politikailag vezérelt.
Hozzátették, a jegyzők munkaviszonyának kérdése csak első hallásra tűnik unalmas jogi témának.
Arra is kitértek, hogy a településvezetők azóta tartanak a hipa elvonásától, hogy Lázár János építési és közlekedési miniszter június végén, egy rádióműsorban kifejtette: javasolni fogja a kormánynak a hipa reformját, mivel úgy látja, sok önkormányzat nem a tulajdonában álló épületekre, iskolákra, kórházakra költi az adóból befolyó összegeket, és nem is fejlesztésre vagy munkahelyteremtésre, hanem elmulatják, szétosztogatják, „evésre, ivásra […], sörfesztiválokra” költik kampányfogásként, hogy választást nyerjenek.
A napokban egyébként a Népszava is beszámolt arról, hogy akár már a szeptember végén kezdődő parlamenti ülésszakon megszülethet a döntés, amely elvenné az önkormányzatoktól a helyi iparűzési adót, egy másik cikkükben pedig a jegyzők kormányhivatalok alá rendelését jelezték, szintén a fenti jegyzői konferencia alapján.
Július elején mi is írtunk arról, hogy a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének alelnöke, Ruszin Zsolt úgy tartja, komoly a veszélye, hogy elveszik az önkormányzatoktól a helyi adókat. A TÖOSZ elnöke, Schmidt Jenő akkor lapunknak azt mondta, egy ilyen lépés az önkormányzatiság végét jelentené, Gémesi György gödöllői polgármester pedig úgy vélte, már annak is a lakosok látnák a kárát, ha a helyi iparűzési adót csupán megkurtítanák.