Május közepén sokak meglepetésére Magyarországon is látni lehetett a sarki fényt. Az ennek hátterében álló napkitörés – amely olyan erős volt, hogy még az óceánban, 2,7 kilométer mélyen is érezni lehetett annak hatását – X8.79-es erősségű volt, ami az elmúlt hét év legerősebbje volt. Nemrégiben azonban ezt is sikerült felülmúlni, írja a hvg.
Az Európai Űrügynökség napszondája, a Solar Orbiter nemrég egy X12-es erősségű napkitörést mért, ami nemcsak a jelenlegi napciklus eddigi legerősebbje, de nagy valószínűséggel az elmúlt két évtizedben sem volt példa hasonlóra.
Laura Hayes, az ESA tudósa szerint erősségét tekintve az 1996 óta rögzített események között is biztosan ott van a tíz legerősebbkitörés között. Szerencsére a Solar Orbiternek sikerült rögzítenie az eseményt:
A mérések szerint a kitörés elérte az ESA és a japán űrkutatási hivatal, a JAXA közös műholdját, a BepiColombót, valamint a Merkúr bolygót is. Mindezt annak ellenére, hogy a két objektum egyáltalán nincs közel egymáshoz.
A Solar Orbiter a Vénusz közelében volt, és azt is elérték a Napból kiáramoló részecskék, az AR3664 napfoltból kiinduló napkitörés nagyenergiájú részecskéi pedig a Marsot is lebombázták: a NASA Mars Odyssey űrszondája nagyjából egy órán át nem tudta használni a kameráját.