Gazdaság

Látványos mélyrepülést mutatott a kiskereskedelem 2023-ban

Kummer János / 24.hu
Kummer János / 24.hu

A KSH friss jelentése alapján 2023-ban éves szinten 7,9 százalékkal lett kisebb a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző évhez képest, naptárhatástól megtisztítva. Ezen belül az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 4,6, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 6,4, az üzemanyag-kiskereskedelemben 19,5 százalékos visszaesést mértek 2023-ban az előző évhez képest.

Decemberben

2023. decemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 1,0, naptárhatástól megtisztítva 0,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest.

Forrás: KSH

Ezen belül az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 1,3 százalékkal lett nagyobb. Az élelmiszer-kiskereskedelem 78 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 2,4 százalékkal emelkedett, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 1,5 százalékkal csökkent.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 3,0 százalékkal csökkent. Az eladások volumene a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 6,5 százalékkal nőtt, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 2,5, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 4,7, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 6,0, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 8,9, a használtcikk-üzletekben 15 százalékkal kisebb lett.

Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 8,2 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 2,7 százalékkal csökkent.

Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene – az üzemanyagár-sapka bázishatásának megszűnése miatt – 3,8 százalékkal nőtt az előző év azonos havihoz képest.

A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 4,2 százalékkal nőttek.

2023. decemberben az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1811 milliárd forintot ért el. Az országos kiskereskedelmi forgalom 49 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 37 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 14 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.

A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint decemberben a kiskereskedelmi forgalom volumene 1,4 százalékkal bővült novemberhez viszonyítva.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) MTI-közleményében csak a pozitívumokra koncentrált, kiemelve, hogy novemberben havi alapon 0,8 százalékkal, decemberben pedig már 1,4 százalékkal emelkedett a forgalom, azaz a növekedés dinamikája érdemben bővült. Az is pozitívumként emelhető ki az NGM szerint, hogy az előző évhez képest decemberben mindössze 0,2 százalékkal mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom, ami egyrészt a legkedvezőbb eredmény volt 2023-ban, másrészt jelentős előrelépést jelent a novemberi 5,4 százalékos éves alapú csökkenéshez képest is.

Mi várható?

Az NGM magabiztosan azt is kijelentette, a kormány helyre fogja állítani a fogyasztást, ezáltal elősegítve a kiskereskedelmi forgalom további fellendülését.

Az Erste makrogazdasági elemzője, Nagy János szerint a kiskereskedelem kilábalása januártól folytatódhat. Egyrészt az üzemanyag-árstop kivezetése okozta rendkívül magas tavalyi bázis januártól teljes mértékben kiesik. Másrészt a reálbérek újbóli, tényleges emelkedése főként, szintén januártól esedékes, így valójában onnantól éreztetheti hatását a volumenek változása.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik