A hollywoodi színészek és a forgatókönyvírók sztrájkjai miatt lebénult filmipar helyzetét hosszú cikkben ismertettük nemrég: ebből kiderülhetett, mi a tétje a sztrájknak, és az is, milyen hatással lesz a filmbemutatókra, hiszen egyelőre nem látszik a közeli megegyezés a felek között. A mozinaptár mellett azonban a tévésorozatokat is hasonlóan érinti a sztrájk, ezeket a változásokat ismertetjük cikkünkben.
Már amikor május másodikán sztrájkba léptek a hollywoodi forgatókönyvírók céhének, a Writers Guild of Americának (WGA) a tagjai, akkor is felfüggesztették a munkát több tucat tévés produkcióban, ám az akkor még csak az előkészületi fázisban tartó sorozatokat érintette. A színészszakszervezet, a SAG-AFTRA júliusi csatlakozása azt jelentette, hogy számos, már javában készülő sorozat forgatása is leállt, mivel a színészek vállalták, hogy a sztrájk ideje alatt nem forgatnak filmet és sorozatot, valamint nem vesznek részt a már elkészült filmjeik promóciójában.
Néhány sorozat forgatását még sikerült időben befejezni, így A Gyűrűk Ura: A hatalom gyűrűi második évadát júniusban (jövőre tervezik bemutatni); szintén jövőre ígérték a Kate Winslet és Hugh Grant főszereplésével készülő The Regime című, összeomló európai diktatúráról szóló, szatirikus HBO-sorozatot, melyet a nyár elején fejeztek be, és a Slow Horses című kémsorozat harmadik évadában is leforgatták júliusig az összes olyan jelenetet, melyben SAG-AFTRA tagok szerepelnek (mindenekelőtt Gary Oldman). Ezek a sorozatok tehát elkészültek, a premierdátumokat persze már befolyásolhatja a sztrájk.
Vannak aztán produkciók, amelyek felmentést kaptak a sztrájk alól: elsősorban a független alkotások tartoznak ide. Ilyen a Teherán című izraeli kémsorozat, melynek harmadik évadában Hugh Laurie is játszik majd, mely felmentést kapott, mivel az Apple csak forgalmazó, és nem gyártója a sorozatnak. Ugyancsak felmentést kaptak a The Chosen (A kiválasztott) című, Jézus életéről szóló sorozat alkotói, melynek negyedik évadát független cég gyártja. De olyan is van – mint az Interjú a vámpírral című AMC-sorozat –, melynek forgatása egy ideiglenes megállapodást követően indulhatott újra.
Újabb külön csoportot képeznek azok az európai vagy egyéb, nem amerikai produkciók, melyekben nem vesznek részt a sztrájkoló érdekvédelmi szervezetek tagjai. Így a terveknek megfelelően folytatódik a Bad Sisters (Rossz nővérek) című Apple-sorozat második évada, az HBO Max Budapesten készülő Dune: The Sisterhood című Dűne-előzménysorozata; az ugyancsak az HBO Max égisze alatt készülő Sárkányok háza második évada; és a szintén HBO Max-os Ipar (Industry) harmadik évada. Ezek mind a brit szakszervezet, az Equity ernyője alá tartoznak, akárcsak A sakál napja című Forsyth-regényből készülő, részben szintén Budapesten forgatott sorozat, mely szintén a terveknek megfelelően készül.
Hosszabb azonban a forgatást felfüggesztő sorozatok nem is teljes listája:
- Alapítvány (3. évad, Apple TV+)
- Alien (1. évad, pedig eleinte úgy tűnt, rájuk nem vonatkozik a SAG-AFTRA felhívása)
- Andor (2. évad)
- Egy úr Moszkvában (1. évad, az azonos című bestsellerből Ewan McGregor főszereplésével készülő Showtime sorozat)
- Emily Párizsban (4. évad, még meg sem tudták kezdeni a forgatást, Netflix)
- Eufória (3. évad, szintén nem kezdődött még el a forgatás, HBO Max)
- The Franchise (1. évad, Sam Mendes és Armando Iannucci vígjátéksorozata, HBO Max)
- Sandman: Az álmok fejedelme (2. évad, Netflix),
- A siló (2. évad, Apple TV+),
- Welcome To Derry (1. évad, az Az-filmek előzménysorozata, HBO Max)
- Yellowstone (5. évad, Paramount – nálunk SkyShowtime).
A sztrájk pedig nemcsak a forgatásokra, hanem a már kész sorozatok promóciójára is vonatkozik, ezért jó pár, korábban leforgatott produkció premierdátumát is el kellett tolni. Ilyen a Fargo (5. évad, szeptemberről novemberre tolódik, FX), a True Detective (4. évad, jövő januárra csúsztatták, HBO Max), a Daredevil: Born Again, az Echo és az Ironheart című Marvel-sorozatok (Disney+), a Gyilkosság a világ végén (augusztusról novemberre tolták, szintén Disney+).
Az alábbi sorozatok pedig már a májusban kezdődött írósztrájk óta állnak, többségük még az írói fázisban akadt el, míg van olyan is, amelynek az utómunkáit állították le:
- Abbott Általános Iskola (3. évad, ABC/Disney+)
- Blade Runner 2099 (1. évad, Amazon Prime Video)
- The Boys (4. évad, itt a forgatás már lezárult, az utómunkák csúsznak, Amazon Prime Video)
- Citadel (2. évad, Amazon Prime Video)
- Cobra Kai (6. évad, Netflix)
- Direkt terápia (2. évad, Apple TV+)
- Éjjeli ügynök (2. évad, Netflix)
- Etoile (1. évad, Amazon Prime Video)
- A Fehér Lótusz (3. évad, HBO Max)
- FUBAR (2. évad, Netflix)
- A Grace klinika (20. évad, Disney+)
- Hacks – A pénz beszél (3. évad, HBO Max)
- Az ifjú Sheldon (7. évad, HBO Max)
- Különválás (2. évad, Apple TV+)
- The Last of Us (2. évad, HBO Max)
- A mandalóriai (4. évad, Disney+)
- Megzsarolva (2. évad, Netflix)
- A nagy öreg (2. évad, Disney+)
- Outlander – Az idegen (8. évad, Netflix)
- Peacemaker – Békeharcos (2. évad, HBO Max)
- The Penguin (1. évad, HBO Max)
- Pókerarc (2. évad, SkyShowtime)
- Sandman: Az álmok fejedelme (2. évad, Netflix)
- Star Trek: Különös új világok (3. évad, SkyShowtime)
- Stranger Things (5. évad, Netflix)
- A szolgálólány meséje (6. évad, Hulu/HBO Max)
- Te (5. évad, Netflix)
- Tokyo Vice (2. évad, HBO Max)
- Újra szingli (2. évad, SkyShowtime)
- Vádlott (2. évad, nálunk HBO Max)
- Wednesday (2. évad, Netflix)
A fenti lista távolról sem teljes, csak az ismertebb/nagyobb hírértékkel bíró címeket gyűjtöttük össze.
Mi lesz, ha tovább folytatódik a sztrájk?
A sztrájk hosszától függően a friss filmes és televíziós tartalmak lassacskán elapadhatnak elvileg, de ahogy a Covid-járvány idején is láthattuk, a csatornák a bemutatók tologatásával át tudták vészelni a lezárások miatti szüneteket. Sőt, most nincs is teljes leállás, ez pedig elsősorban azoknak a platformoknak kedvez, amelyek jelentős energiákat fordítottak az Egyesült Államokon kívül készült, lokális tartalmak gyártására. Ez utóbbi leginkább a Netflixről mondható el, és most különösen felértékelődnek a koreai, lengyel, indiai, dél-afrikai és egyéb gyártású tartalmak (nem beszélve a britekről).
Az amerikai közvélemény azonban – a korábbi sztrájkokkal ellentétben – most egyértelműen a sztrájkolók mellett áll: egy augusztusi közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek kétharmada támogatja a sztrájk céljait, és mindössze 18 százalék kifejezetten ellenzi a mozgalmat. Talán egyre többen vannak tisztában azzal, hogy értelmetlen úgy működtetni egy ilyen hatalmas iparágat, ha annak a legfontosabb közreműködőit semmibe veszik.
Mindenesetre azok után, hogy Bob Iger, a Disney vezérigazgatója irreálisnak minősítette a sztrájkolók követeléseit, a Warner Bros. Discovery vezérigazgatója, David Zaslav nemrégiben már más hangot ütött meg:
Kritikus fontosságú, hogy mindenki, az írók, a rendezők, a színészek, a producerek, az összes stábtag, mindenki tisztességes díjazásban részesüljön, és érezzék, hogy megbecsülik őket
– mondta Zaslav a napokban, hozzátéve: reméli, hamarosan sikerül megegyezni.