A csapat ugyan a csoportkörből nehezen, két győzelemmel, két döntetlennel és egy vereséggel jutott tovább, de aztán a negyeddöntőben 32-30-ra verte Lengyelországot, az elődöntőben pedig 36-30-ra Spanyolországot. A fináléban aztán nem volt esélye a története első olimpiáját megnyerő – azóta háromszoros bajnok – franciákkal szemben.
Az ezüstérem azonban szinte arannyal ért fel, mintegy 40 000 ember tolongott Reykjavík utcáin, hogy üdvözölje a játékosokat, amikor hazatértek. A 320 ezres lakosság 85 százaléka a televízióban nézte a döntőt,
„Mindenki tudja, kik vagyunk” – mondta Gudmundur Gudmundsson szövetségi kapitány, utalva arra, hogy játékosai és a szakmai stáb azonnal híreségekké váltak.
Onlu #PenisMuseum in the world in #Reykjavik. Showing #animal penis of all kind, and also #penises of the #Iceland national #handball team.#travel @USATH @GAA_Handball @RadioFreeTom #bbctravel #cnnireport @russellcrowe pic.twitter.com/0daaFzA0um
— Iceland Photos (@dorisig) April 28, 2019
Olyannyira, hogy a válogatott még egy helyi múzeumba is bejutott: a Húsavík városban működő Péniszmúzeum (Hid Islenzka Redasafn) eredetileg az emlősök péniszét és azokat formázó tárgyakat gyűjti, itt kapott helyet egy szokatlanul vagány szoborcsoportban a kézicsapat is.
A szobor maga egy csomó ezüst péniszből áll (állítólag olimpiai bajnokként aranyszín dukálna), de a művész, Thorgerdur Sigurdardottir elárulta, hogy a mű inkább a képzelet szülötte, semmint a valóságon alapuló alkotás lenne.
Csak tapasztalásból készítettem őket, ennek ellenére elkerülhetetlen, hogy a látogatók nagy része megpróbálja kitalálni, melyik játékoshoz melyik pénisz tartozik
– nyilatkozta.
Amikor rákérdeztek erre Hreidar Gudmundsson kapusnál, akkor zavarában megerősítette, nem volt mintavétel.
„Nem álltunk modellt, ha erre gondolsz. Szerintem ez egy kicsit furcsa, hogy őszinte legyek” – mondta.
Izland azóta csak egyszer szerepelt olimpián, 2012-ben a magyaroktól kapott ki egy örökre emlékezetes, hosszabbításos mérkőzésen. De érmet is mindössze egyszer szerzett, 2010-ben Európa-bajnoki harmadik lett.