Ahogy arról a Hóhatár közösségi oldala is beszámolt, július 27-én közel száz ember jutott fel egyetlen nap alatt a K2 csúcsára a kereskedelmi expedíciós asszisztenciának köszönhetően. Ugyanakkor a mászás emberéletet is követelt, a pakisztáni magashegyi teherhordó, Mohammad Hasszan ugyanis tisztázatlan okokból lecsúszott, és órákon át nem is próbálták megmenteni.
Az osztrák Der Standard azt írta, amíg több tucat hegymászó nyomult a 8200 méteres csúcs felé a szűk ösvényen, addig legalább két lavina is megzavarta a sportembereket.
„Mi visszafordultunk, mert a körülmények túl veszélyesek voltak, és nem akartunk elakadni a jégtornyok alatti forgalomban. Amikor lecsapott egy lavina, azt hittem, legalább harmincan meghaltak” – nyilatkozta a lapnak egy tiroli hegymászó, Wilhelm Steindl.
K2, Bottleneck traverse. This section of the climb is INSANE. You spend several hours underneath a giant ice cliff in an exposed position at 8200m+, 1/3 normal oxygen levels & knowledge that many people slipped and fallen off from here. (1/2) pic.twitter.com/i0QFNM1kxb
— Everest Today (@EverestToday) August 5, 2023
Azt mondta, mintegy 200 expedíció indult a csúcsra, de egyértelmű volt, aki aznap nem ér fel, annak idén már nem is lesz esélye erre. Philip Flämig operatőr nem vágott neki a távnak, ugyanakkor egy drónról igyekezett lefilmezni a forgatagot.
Az alaptáborba visszatérve aztán olyan felfedezést tettek, amely mindkettőjüket mélyen megdöbbentette. A felvételeken az látszott, hogy valaki egy haldokló férfi felsőtestét masszírozza közvetlenül napkelte után, nyilván azért, hogy megpróbálja életben tartani.
Bizonyító erejű drónfelvétel
Amint azt később szemtanúk megerősítették, a pakisztáni Mohammad Hasszan hajnali fél kettőkor néhány métert zuhant, és fejjel lefelé lógott egy olyan rögzített kötélen, amelyet társaival éppen ő szerelt fel a több ezer dolláros ügyfélkör számára.
„Három különböző szemtanú beszámolóján keresztül kijelenthetem, hogy a férfi még életben volt, miközben körülbelül 50 ember mászott el mellette. Ez a drónfelvételeken is látszik” – mesélte Flämig, aki szerint legalább háromnegyedóra eltelt, mire a szerencsétlenül járt férfit legalább felhúzták.
Szervezett mentőakcióra azonban nem került sor, pedig a helyszínen voltak serpák és hegyi vezetők.
„Ott halt meg szerencsétlen, pedig csak három-négy ember kellett volna, hogy lehozzák. Nem voltam a baleset helyszínén. Ha láttam volna, segítettem volna rajta” – mondta Steindl.
Szégyen, ami történt. Egy élő embert hagytak hátra, hogy csúcsokat döntsenek
– tette hozzá Steindl, aki szerint Harilán kívül két másik hegymászó is a rekordra törekedett, azaz a mászás előnyt élvezett az emberséggel szemben.
A norvég hegymászónő sikerét azért vitatják, mert a 14 nyolcezresre oxigénpalackkal és számtalan serpa támogatásával jutott fel, ráadásul egyik alaptáborból a másikba helikopterrel repítették. Harila diadalát később az alaptáborban megünnepelték, és ugyan Steindlt is meghívták, ő lemondott erről.
Nem mentem el, undorodtam tőle. Egy ember meghalt odafent
– nyilatkozta.
Segítséget kap az özvegy
A drámai események után Steindl és Flämig gyalog indult az alaptáborból a völgybe. Mindketten elmentek Hasszan rokonaihoz, és 2500 dollárt adtak a cukorbeteg feleségének és három kisgyermekének.
Flämig elárulta, az özvegy szerint férje először járt a K2 felső részén, korábban csak az alaptáborban volt teherhordó. De ezúttal több pénzt akart keresni, hogy kifizesse beteg édesanyja kezelését.
Az özvegy elmondta, a munkáltató viszont nem hajlandó fizetni, mert azzal, hogy a 27 éves férje meghalt, a munkáját nem végezte el.