Középtávon akár 70 évig is ki kellene tolni a nyugdíjkorhatárt azért, hogy a rendszer a jövőben is fenntartható legyen – áll az Európai Bizottság tervezetében. A nyugdíjazás szabályait az EU nem szabályozza közvetlenül, az unió koordináció rendeleteket hoz.
Brüsszel szerint csak radikális reformok segíthetnek az elöregedő európai társadalmakon ezen a téren – írta a minap a Spiegel. “Az embereknek többet és hosszabb ideig kell dolgozniuk” – mondta ezzel összefüggésben egy uniós szóvivő.
Andor László, a bizottság foglalkoztatásért és szociális ügyekért felelős biztosa szintén megerősítette, hogy emelni kell a korhatárt. Ha nem, akkor növelni kell a nyugdíjbefizetéseket vagy csökkenteni a nyugdíjakat.
Brüsszel szerint sürgető dönteni, mert Európában 2060-ra “megkétszereződik a nyugdíjasok száma a nyugdíjukat finanszírozó munkavállalókhoz viszonyítva”. Az EU a minap zöld könyve alapján vitát is indított. A konzultációs időszak négy hónapig tart, november 15-én zárul.
Ezalatt a téma iránt érdeklődők észrevételeiket az erre a célra létrehozott alábbi weboldalon keresztül juttathatják el az Európai Bizottságnak:
http://ec.europa.eu/yourvoice/ipm/forms/dispatch?form=pensions.
A Bizottság a konzultáció lezárultát követően elemzi a válaszokat, és megvizsgálja, hogy a kérdések uniós szintű megoldása érdekében milyen intézkedés bizonyulna a leginkább célravezetőnek.
Egy nemrég végzett Eurobarométer-felmérés szerint az uniós polgárok 73%-a kifejezetten kevesebb nyugdíjra számít, úgy gondolja, hogy vagy nyugdíjba vonulásának elhalasztására, vagy pedig arra kényszerül, hogy több pénzt gyűjtsön nyugdíjas éveire. A népesség 54%-a attól tart, hogy időskori jövedelme nem lesz elegendő megfelelő életszínvonal fenntartásához. Az EU 27 tagállamából 17-ben a többség osztja ezt az aggodalmat.