Aggodalmát hangoztatva Yellen úgy fogalmazott: „nagyon nyugtalanok lennénk, ha azt kellene tapasztalnunk, hogy a nagyon szegény országok a nekik nyújtott forrásokat arra használnák fel, hogy az adósságállományukat törlesszék belőle Kínának”. A miniszter hangsúlyozta, hogy ez a gyakorlat szembemenne az amerikai segélyprogramok célkitűzéseivel.
Yellen utalt a G20-as országcsoport tavaly novemberben interneten tartott csúcsértekezletére, amelyen a résztvevőknek sikerült a legszegényebb, elsősorban afrikai országokat érintő adósságtörlesztési moratóriumban is megállapodniuk. „Beszéltünk Kínával, hogy vegyen részt az adósságok felfüggesztésében, és ígéretet is tett erre” – közölte a pénzügyminiszter.
Aggodalmainak hangoztatásával együtt Yellen kiállt amellett, hogy a szegény államokat megsegítő programok pénzösszegeit “fel kell szabadítani”, vagyis a felmerülő aggodalmaknak nem szabad akadályozniuk a segítségnyújtást. Az Egyesült Államok „az ígéreteinek teljesítésében nem állt mindig a helyzet magaslatán” – fogalmazott.
Az amerikai pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok „az elsők között volt” e segélyprogramok életre hívásában és kidolgozásában, de -mint mondta- „most már a finanszírozást is bonyolítanunk kell”.