A Transparency International Magyarország (TI) jogi igazgatója a Klubrádióban azt mondta, a kiszivárgott tanúvallomások ellenére Kósa Lajos és a csengeri örökösnő ügyét Ligeti Miklósnak először az jutott eszébe, „szánalmas elme”, aki ilyen könnyen beugratható, hiszen olyan „a népmesékben sincs”, hogy valaki megkapja egy európai szinten kiemelkedő bank tulajdonjogának egynegyedét.
Az ajándék egyébként adóköteles, ha nem lenne az, mindenki csak ajándékozna, az államnak nem lennének bevételei. Ha Kósa Lajos ilyen sok milliárdos ajándékot kapott volna, az hirtelen megdobta volna a költségvetés bevételi oldalát, de ez nem történt meg. A TI jogi igazgatója külön kitért rá, a politikusok vagyonnyilatkozatából soha nem tudjuk meg, hogy a pénzüket becsületesen szerezték-e. Az arra jó, hogy „pénzmosási jelleggel” hozzászoktassa a közvéleményt ahhoz, ha valaki gazdag. Erre az ajándékozási szerződés is jó, hiszen kisebb tételben, de Semjén Zsolt is ajándékba kapta a svédországi vadászatokat, amelyeket nem tudott volna kifizetni a jövedelméből – tette hozzá.
Szerinte Kósa Lajos így egyszerű baleknek tűnik, már soha nem tudjuk meg, mit csinált volna pénzzel, csak valószínűsíthető egy „sundám-bundám buli”, az a biztos, hogy a csalók a hiszékenységet, a reményt, az áldozatok egyszerűségét használják ki. Ezért ciki, ha egy vezető politikus nem jön rá, ha az orránál fogva vezetik. Egy felnőtt magyar állampolgárnak a fejében meg kell szólalnia a vészcsengőnek, ha valaki azzal áll elő,
itt van sokmilliárd forint, csinálj már vele valamit, mert én nem tudok mit kezdeni, leszakad a vállam a cipelésétől.
Ilyen nincs, ez mese. Egy választott politikustól, politikai vezetőtől többet kell elvárni – ismételte meg a szakértő.