Gyaníthatóan nem olyan rózsás a helyzet az Országos Mentőszolgálatnál (OMSZ), ahogyan azt Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára lefestette — derül ki a Népszava cikkéből.
Rétvári a jobbikos Lukács László Györgynek küldött írásbeli válaszában arról írt, hogy az OMSZ országosan 10,88 perc alatt ér ki a sürgős esetekhez. A politikus a részletekre nem tért ki, mindössze annyival egészítette ki közlését, hogy az utóbbi években folyamatosan javultak az adatok: 2018 végén a 15 percen belüli kiérkezési arány még 78 százalék volt, egyetlen évvel később, 4 százalékpontos javulást követően pedig 82 százalékra emelkedett.
A Népszava szerint azonban a javulás az érintettek számára nem ellenőrizhető, mivel az adatok nem összevethetők. Mint írják: a mentőszolgálat által újabban publikált számokkal meglehetősen kreatívan értelmezik a valóságot. Egyrészt a kiérkezési időt nem a hívástól számítják, hanem a mentőgépkocsik indulása és a helyszínre érkezés között rögzítik. Így az adatok nem csak azzal az egy-két perccel látszanak rövidebbnek, ami a kikérdezéssel telik, hanem teljesen elfedik azt, amikor kapacitáshiány miatt nincs elindítható gépkocsi a szolgálatnál. Ilyen helyzet a fővárosban és az ide tartozó agglomeráció esetében meglehetősen gyakran fordul elő. A Népszava információi szerint
De nem csak ez az egyetlen kreatív időszámítási módszer van: a szolgálat mostanában közölt statisztikájának az is, hogy azok csak a „prioritás egyes” kategóriára vonatkoznak. Ez az statisztikákban egy frissen használt kategória, csupán csak egy része a mentési rendeletben meghatározott azonnali mentést igénylő eseteknek. A lap szerint ez a fajta mazsolázás arra is lehetőséget ad, hogy a statisztika úgy is javulást mutasson a korábbiakhoz képest, ha valójában semmilyen előrelépés nem történt.
Emlékeztetnek: az Állami Számvevőszék is megállapította: hiába költöttek el az előző uniós ciklusban 15 milliárd forint európai pénzt arra, hogy a sürgős hívások legalább 90 százalékában negyed órán belül kiérkezzenek, ezt nem sikerült teljesíteni.
Kiemelt kép: Mónus Márton/MTI