Ha van érdekes jelenség a huszonegyedik században, akkor az az, hogy hogy lesz felnőtt, önálló és fontos médium a videojáték. A játékosok már rég nem azok a pattanásos, életképtelennek tűnő, a szülő házban naphosszat a villogó monitorra meredő tinik és tanácstalan fiatal felnőttek, akiknek egy-két évtizede gondoltuk őket. Az a generáció felnőtt, az átlagjátékos pedig középharmincas, középosztálybeli családapa, aki elvárja az igényes szórakoztatást és itt-ott a művészi mélységet.
Miközben szépen lassan leszámolunk az olyan ódivatú, legfeljebb demagóg politikusok által hangoztatott nézetekkel, hogy a játékoktól erőszakosak lesznek a gyerekeink, felépült egy nagyon komoly, több százmilliárd dolláros ipar, a játékok pedig óvatosan, de mernek olyan témákhoz nyúlni, mint a rasszizmus, a homoszexualitás, a történelem, vagy a gazdasági válság. És ugyan a videojátékok Aranypolgára még nem született meg, minden jel arra mutat, hogy egyszer a filmművészettel egyenértékű lesz a renoméjuk.
Úgyhogy most meg is jelent egy játék, amiben egy kecskével vagyunk.
A fantáziadúsan Goat Simulatornak keresztelt program (amelynek bemutatójáról korábban már beszámoltunk) pontosan az, aminek a címe sugallja: egy szimulátor, amelyben egy kecske mindennapjait élhetjük át, különösebb történet nélkül. Hősünk nem rendelkezik szuperképességekkel, nem tud beszélni, hanem egyszerűen csak egy ostoba kecske: tud járni, futni, ugrani, nyalni és öklelni. Ha ügyesek vagyunk, létrára is mászik, a feje pedig olyan kemény, hogy szinte bármit szétzúzhatunk vele, például egy komplett grillpartit, bulizó emberekkel együtt, vagy egy teljes benzinkutat. A rombolásért, illetve a különböző feladatok teljesítéséért pontokat kapunk, az autók pedig simán elüthetnek. Ha megszerezzük a rakétahátizsákot, még repkedhetünk is. Mindenki ért mindent, ugye? Akkor haladjunk.
A játékot pár hét alatt, ujjgyakorlatként fejlesztette egy amúgy profi svéd stúdió, most pedig ki is adták a tíz dollárért letölthető, befejezett, de el nem készült művet. „A Goat Simulator kicsi, hibás, hülye játék. (…) Jobb, ha nem is vártok semmit. Őszintén szólva jobban járnátok, ha a tíz dollárt hulahoppkarikára, egy rakás téglára, esetleg egy igazi kecskére költenétek” – jellemzik saját remekművüket a pénzéhes fejlesztők a hivatalos honlapon. Ők sem vártak semmit az egésztől, ám az internet sosem úgy működik, ahogy azt várjuk. A netezők teljesen rágerjedtek a projektre, az első bemutató megjelenése óta pedig a kecskéből sztár, a szoftverből pedig messiásként várt videojáték lett.
Most megjelent és pontosan az, aminek meghirdették: kicsi, hibás és nagyon hülye. Csak természetes, hogy senkinek sem okozott csalódást. „Ez a játék teljes mértékben megtanított és felkészített, most pedig úgy érzem, készen állok új életemre, ahol teljes állású kecskeként csinálhatok karriert” – hálálkodott egy felhasználó a Steam játékpiacon, ahol letölthető a kecskeszimulátor. „Barátaim, családom, tanáraim, orvosaim egész életemben azt mondták, nem lehetek kecske. Hát akkor nézzetek csak ide!” – tette hozzá egy másik, aki termszetesen 10-ből 10 pontra értékelte a játékot. „Megnyaltam egy autót a kerítésen át és felrobbant” – vallott élményeiről egy fórumozó. Részéről is járt a tíz pont.
Volt, akinek a tízpontos skála sem volt elég. „11/10 BAA BAA BAHHHHHH BAAAAA” – lelkendezett egy Kecske nevű user. „Néhány éve még elképzelhetetlen lett volna egy ilyen meggyőző és részletes kecskeélmény. Hihetetlen, hogy ilyen rövid idő alatt mennyit fejlődött a technológia. Lenyűgöző időket élünk” – fakadt ki valaki. Az értékelések közt igazi, szerencsére happy enddel végződő emberi tragédiákra is bukkantunk. „Lehet, hogy elvesztettem a munkám, a feleségem és a gyerekeim láthatási jogát, de amíg a Goat Simulator része az életemnek, boldog vagyok.” Írtak még verseket és szépprózát is a kecske nagyobb dicsőségére. A legőszintébb kritika azonban az egyik készítőtől érkezett: „10/10, újból megcsinálnám”.
Bár a megjelenés napja április elseje, ne gyanakodjunk: a Goat Simulator teljesen komoly, létező, letölthető, játszható program. Ez a nap tehát innentől kezdve nem a bolondok napja, hanem a hülye videojátékok nemzetközi világnapja. Töltse le tehát és legyen kecske, ahányszor csak kedve szottyan. Megsúgjuk: elég sűrűn szottyan majd.