A Luke Trusel, a Rowan Egyetem munkatársa által vezetett nemzetközi csapat olyan nyugat-grönlandi jégmintákat elemzett, melyek segítségével fel tudták mérni az elmúlt évszázadok olvadási mintáit – írja a PBS. Az adatokat utóbb összevetették a modern információkkal, és így 1650-től napjainkig vázolni tudták az olvadás alakulását.
Történelmi szempontból a mai olvadási ütem rendkívüli
– mondta Sarah Das, a Woods Hole Oceanográfiai Intézet glaciológusa és a csapat tagja. A friss adatok alapján az iparosodás megindulása óta 50 százalékkal több olvadékvíz folyik le a jégtakaróról.
A vizsgálat azt mutatja, hogy az olvadás a 19. század közepén gyorsult fel, nem sokkal azután, hogy az iparosodással járó felmelegedés érzékelhetővé vált. A vizsgált időszakban 2004 és 2013 között volt a legjelentősebb az olvadás, a csúcsot 2012 jelentette.
A Grönlandon elolvadt jég nagy része a tengerbe áramlik, ezzel a folyamat jelentősen hozzájárul a tengerszint emelkedéséhez. Amennyiben rövid időn belül nem sikerül csökkentenünk a globális felmelegedés mértékét, és tovább olvadnak a jégtömegek, már a század végére rengeteg lakott terület víz alá kerülhet.
Kiemelt fotó: Pixabay