Kultúra

Végső búcsút vettek Cipőtől

Több ezren kísérték utolsó útjára Bódi Lászlót, Cipőt, a Republic együttes alapítóját pénteken a kistarcsai temetőben. A rajongók és tisztelők egy szál sárga rózsával köszöntek el az előadóművésztől.

A 47 éves korában, március 11-én elhunyt énekes, dalszerző, szövegíró emlékét ravatalánál, gyászoló családja előtt zenész- és pályatársai, barátai idézték fel: Boros Csaba, a Republic tagja, Bródy János dalszerző-előadóművész, Antall István, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) kiemelt szerkesztője, valamint Thürmer Gyula politikus, a Munkáspárt elnöke.

“A magyar rockzene háborgó tengerén különleges sziget voltál, amelyen sokan találtak vigaszt és menedéket költészetbe forduló szövegeid segítségével” – fogalmazott Bródy János.

Mint felidézte, harminc évvel ezelőtt, a sárvári fiatal költők táborában ismerte meg Cipőt, aki ott lejátszotta neki zongorán néhány dalát. “Ösztönös tehetség volt, aki szerette volna magát megmutatni. Elérte céljait, a Republic első nagylemeze után már nem volt kétség, hogy megtalálta azt a formát és csapatot, amelyben otthon érezhette magát”.

Bródy János kitért arra, hogy Cipő nehezen tudta elviselni a világgal együtt járó rosszindulatot és gyűlölködést, és azt gondolta, a dalok segítenek ebben.

“Igazad volt. Emberek millióinak lelkében keltettél rezonanciát dalaiddal. Maradandó műveket alkottál, ahogyan a nagy és korszakos művészek szoktak” – fogalmazott az előadóművész.


A képre kattintva galéria nyílik! (Fotók: Kummer János)

Az 1990-ben alakult Republic zenekar nevében Boros Csaba basszusgitáros Anatole France-t idézve arról beszélt, hogy a jövő csupa múltból áll.

“Ha így van, a jövőben az általa írt dalokat és szövegeket adjuk tovább gyerekeinknek, hogy majd ők is továbbadhassák, és így Cipő munkássága sokáig élhet tovább” – emelte ki Boros Csaba.

Cipő barátja, Antall István, az MTVA rádiós szerkesztője azt mondta, Cipő színpadi jelenléte személyes gesztusaival volt teljes. “Frontember voltál lövészárkok és elvakult indulatok nélkül, miközben minden szavad telibe talált. Ugyanolyan természetes és közvetlen voltál magán- és színpadi emberként, a mi nyelvünket beszélted, a mi szavainkat ismerted, a mi dalainkat írtad, a mi érzéseinket mondtad, a mi életünket haltad. Szövegírók között egy költő” – tette hozzá Antall István.

Thürmer Gyula, a Munkáspárt elnöke elmondta: Cipő kérte, hogy ott legyen a sírjánál.

“Megtiszteltél barátságoddal, büszke voltam rá. Ez nem a nyilvánosságra tartozott, kettőnknek szólt. Egy másik világról álmodtál, amelyben nem a pénz számít, hanem a munka, a tisztesség, a szolidaritás, a becsület a nagyobb érték” – hangsúlyozta a politikus.

A temetésen ott volt mások mellett Halász Judit, Koncz Zsuzsa, Balázs Fecó, Leskovics Gábor, Charlie, Szigeti Ferenc, D. Nagy Lajos és Benkő László, valamint Horváth Csaba szocialista politikus.

A képre kattintva galéria nyílik!

Cipő és zenésztársai 1990-ben hozták létre a Republicot, amely az elmúlt több mint két évtizedben az egyik legnépszerűbb popzenekarrá vált Magyarországon. A Republic dallamos zenéje, könnyen értelmezhető, ám szókimondó szövegei markánsan jelen voltak a magyar könnyűzenében. Legismertebb dalaik: „Neked könnyű lehet”, „Repül a bálna”, „Ha itt lennél velem”, „A 67-es út”, „Kék és narancssárga” „Szállj el, kismadár”. Az együttes minden lemeze – legutóbb a tavaly kiadott Bólints Tibi! – magas példányszámban kelt el.

A Republic számos szakmai elismerést kapott, köztük Arany Zsiráf- és Fonogram-díjat, tagjai 2010-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét vehették át. Cipő zenét írt mások mellett Koncz Zsuzsának és Halász Juditnak is.

A képre kattintva galéria nyílik!

Cipő március 11-én, 47 évesen hunyt el, szívbetegségben. A szertartáson családja és a zenekar részéről Boros Csaba, a zenésztársadalom nevében pedig Bródy János búcsúzott az énekestől. Kistarcsán, édesapja sírjától nem messze helyezték örök nyugalomra.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik