Mondhatnak bármit az oltásellenes csoportok, egy rakás kifejezetten életveszélyes betegség eltűnését köszönhetjük a védőoltásoknak. Valószínűleg jóval kevesebben lennénk a Földön, ha nem találjuk meg a himlő, a rubeola, a diftéria, a tetanusz, a szamárköhögés vagy a kanyaró elleni oltóanyagot.
Csakhogy nem mindenkinek van lehetősége ezeket az oltásokat beadatni, még kevesebb ember engedheti meg magának, hogy költsön rájuk, jó részük ugyanis nem feltétlenül az olcsóbb kategóriába tartozik.
![Hamarosan az oltások is úgy terjedhetnek, mint a vírusok 1](http://24.hu/app/uploads/2017/09/vedooltas_1.jpg)
Kutatók abból indultak ki, hogy létezik egy úgynevezett „nyájimmunitás”, ami azt jelenti, hogy egy közösségben, amelyben több ember immunis egy adott betegségre, a vírusok sokkal nehezebben terjednek még a nem immunis emberekre is, mivel Virológusok már évek óta dolgoznak azon, hogy egy hatékonyabban terjedő, kevesebb ráfordítással járó módszert találjanak a betegségek elleni küzdelemben. Jelenleg három járható út látszik kirajzolódni a tudomány előtt.
De mielőtt ezekre kitérnénk, tisztázzuk, hogyan is működnek pontosan a védőoltások.
1) Gyenge vírust az erős szervezetbe
Leggyakrabban egy ilyen oltással a kivédendő vírus legyengített változatát visszük be a szervezetünkbe. Ez nem elég erős ahhoz, hogy megfertőzzön minket (természetes állapotában a fertőzés alatt több ezerszer reprodukálódna, a gyengített változat csak maximum húszszor), de ahhoz igen, hogy az úgynevezett memória B-sejtekbe beleegye magát, amelyek ezután felismerik és hatékonyan elpusztítják akkor is, ha nem legyengített változatban érkezik.
Ezzel a módszerrel általában életre szóló immunitást szerzünk a betegséggel szemben, viszont nem használhatjuk akkor, ha valaki legyengült immunrendszerrel rendelkezik.
2) Halott vírust a gyenge szervezetbe
Egy másik módszerrel közvetlenül a vírust visszük be kémiai koktélok által inaktivált vagy elpusztított változatban a szervezetbe. Ilyenkor a szervezet felépít egy bizonyos szintű immunitást, hiszen látja a vírust, és foglalkozik vele, de nem lesz olyan hosszú távú a hatása, mint az előző módszernek.
Előnye, hogy
mivel semmilyen esélyt nem ad a fertőzésre. Ezen az elven működik a polio, a hepatitisz-a, az influenza és a veszettség elleni védőoltás is. Ebben az esetben jellemzően több védőoltásra van szükség ahhoz, hogy valakinél kialakuljon az immunitás.3) Elég, ha a kórokozó vázára ugrik az immunrendszerünk
A harmadik módszerhez a kórokozó által termelt méreg szelídített változatát használják, amit toxoidnak nevezünk. Bár a méreg bekerül a szervezetbe, ártalmatlanul teszi azt, így
és alakíthat ki immunitást.Felhasználhatjuk a kórokozó poliszacharid vázát, ennek hatására a szervezet nem magára a vírusra vagy baktériumra, hanem a külső vázára lesz immunis, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy a kórokozót is kizárja vele együtt.
Mivel a gyerekek erre nem alakítanak ki túl jó immunválaszt, egy ártalmatlan proteinhez szokták kötni az oltásban az anyagot, amit szép magyar szóval konjugált poliszacharidnak nevezünk.
![Hamarosan az oltások is úgy terjedhetnek, mint a vírusok 2](http://24.hu/app/uploads/2017/09/influenza_virus-e1505307370154.jpg)
Ahhoz, hogy ezek az oltóanyagok emberről emberre terjedjenek, tanulmányoznunk kell, hogy a természetben a vírusok milyen módszerekkel dolgoznak.
Jelenleg három út tűnik járhatónak, amelyek mindegyikét az oltóanyagok megalkotása és a vírusok működése alapján határozták meg. Egyelőre mindegyik csak elméletben vagy kutatólaborokban létezik, és valószínűleg
– ha a tesztek sikeresek lesznek, akár a betegségek megelőzésének és kezelésének teljesen új, olcsóbb és egyszerűbb módszerét is jelenthetik.A témáról a Popular Science készített részletes összefoglalót.
I. Génmanipulációval gyengítenénk a vírusokat
Az első megoldási javaslat valahogy úgy működik, ahogy a védőoltások első verziója: a vírustörzs legyengített változatát ösztönözzük arra, hogy gyengén tovább terjedjen,
A probléma csak az, hogy a jelenlegi oltóanyagok egyik fő feladata az is, hogy megakadályozza a mutálódást és a terjedést, elsősorban erre kellene megoldást találni.Aztán ott van még az is, hogy ha a vírustörzs kontroll nélkül mutálódik, felerősödhet, ezzel pedig pont az ellenkezőjét válthatja ki, mint amit el akarunk érni: nem immunissá tenne a betegségek ellen, hanem megbetegítene minket.
Az oltóanyagot kapott személyben könnyebb ellenőrizni a vírusok mutálódását, mint egy második, harmadik, negyedik személyben, aki úgy kapta el a legyengített vírusokat a beoltott társától.
A kutatók szerint a megoldás az lehet, ha gyengén terjedő legyengített vírustörzset fejlesztünk ki, ami csak nagyon kis számú embert képes megfertőzni, így elejét lehet venni a túlzott mutációnak.
![Hamarosan az oltások is úgy terjedhetnek, mint a vírusok 3](http://24.hu/app/uploads/2017/09/vedooltas_2.jpg)
Az elképzelés nem is annyira légből kapott: a gyermekbénulás ellen beadott oltóanyag szájon át szedhető változata három olyan vírustörzset tartalmaz, amelyből legalább egyik alkalom adtán tovább terjedhet másokra is, nem csak a gyógyszert szedő személyre.
Az Egészségügyi Világszervezet azonban nem javasolja a gyógyszert, mivel az egyik vírustörzs könnyen mutálódik, és védelem helyett akár a betegség kialakulásáért is felelhet.
II. Egy füst alatt a majmokat is megmenthetjük
A másik módszer abból indul ki, hogy rengeteg veszélyes betegséget az állatok adnak át nekünk – elég a pestisre gondolni, ami
A fekete halált a legyeknek és a patkányoknak köszönhetjük, mai tudásunk szerint ugyanis tőlük terjedt át ránk, emberekre.De ott van még az ebola példája is, a megbetegedések egy része abból származik, hogy az emberek fertőzött emberszabású majmok elhullott tetemeivel kerültek kapcsolatba. Az ilyen eseteknél az is problémát jelent, hogy nagyon nehéz visszanyomozni a betegség forrását: a majompopulációnál még egyszerűbb, mint mondjuk az egerek esetében, amelyeket lehetetlen egyesével megvizsgálni.
Ha sikerülne egy vírusként terjedő vakcinát kifejlesztenünk, az azt jelentené, hogy nem csak az emberek, de a vészesen fogyatkozó főemlősök számára is megoldást találhatnánk a betegség kivédésére.
![Hamarosan az oltások is úgy terjedhetnek, mint a vírusok 4](http://24.hu/app/uploads/2017/09/citomegalovirus-e1505307756255.jpg)
Ez az megoldás citomegalovírusokat (CMV) használna, amelyek a herpeszvírusok családjába tartoznak, és általában tünetmentes fertőzéssel járnak. A Webbeteg szerint a magyar lakosság 50-80 százaléka a 35. életévig átvészeli a fertőzést, méghozzá úgy, hogy nem mindenkin jelentkeznek a herpeszek, de a vírus megmarad a szervezetükben.
A kutatók ilyen citomegalovírusokhoz csatolnák a megállítani kívánt vírus egy apró részét, és ezt adnák be a védőoltással. Ez azért biztonságosabb megoldás, mert ha a CMV átterjed másokra, és mutálódik, nem a vírus erősödik fel, csupán a CMV, tehát a vakcina visszaváltozik citomegalovírussá.
![Hamarosan az oltások is úgy terjedhetnek, mint a vírusok 5](http://24.hu/app/uploads/2017/09/ebola_1-e1505307852495.jpg)
A CMV azért tökéletes alany erre a fajta megoldásra, mert nagyon könnyen terjed
és sokszor fajspecifikus, tehát egy adott állatfajon is lehet mindenféle módosítás nélkül tesztelni a terjedését.Az egyetlen hátulütője az, hogy előfordulhat: ha valaki már fertőzött a herpeszvírussal, az oltóanyag nem fog hatni nála.
III. Kiéhezteti a HIV-vírust az ellenanyag
A harmadik lehetőség a már megbetegedett embereknek nyújthat megoldást,
Ilyen például a HIV: az elmúlt évtizedekben rengeteget haladtunk előre a kezelést illetően, de védőoltást nem sikerült kifejleszteni ellene. Az oltóanyaggal ellentétben a gyógyszereknek az a hátrányuk, hogy nem tudnak adaptálódni, ahogyan a vírusok mutálódnak – ahogy a vírus egyre ellenállóbb lesz az adott gyógyszerrel szemben, mi még mindig ugyanazokat az összetevőket tudjuk csak használni ellene.
A San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem kutatói, Leor Weinberger vezetésével, a HIV-vírusokhoz hasonló kórokozók elleni módszert terápiás interferáló részecskék (Therapeutic Interfering Particles, TIP) segítségével fejlesztik. A TIP-ek olyan vírusok, amelyek a fertőzött embereket támadják meg, és gyakorlatilag eleszik az élelemként szolgáló proteineket a HIV-vírusok elől.
A HIV ugyanis megtámadja az egészséges, az immunrendszer helyes működéséért felelős sejteket, ezekből táplálkozik és sokszorozódik – a TIP megakadályozza ezt azzal, hogy elveszi a táplálékot a sejtekből. Így nem a HIV, hanem a TIP terjed tovább, ami viszont teljesen ártalmatlan az emberi szervezetre.
![Hamarosan az oltások is úgy terjedhetnek, mint a vírusok 6](http://24.hu/app/uploads/2017/09/hiv_fertozott_t-limfocita-e1505308085254.jpg)
Bár így a HIV vírusa nem tűnik el teljesen a beteg testéből, nem tud tovább szaporodni,
Más betegségeknél azt jelenti a módszer, hogy könnyebben lehet együtt élni a tünetekkel, jobb az életminőség, és megnövekszik az élethossz.Ráadásul a TIP-vírus nagyon ritkán terjed betegekről egészségesekre, így csak azok kapják el, akikben már amúgy is megtalálható a HIV vírusa. Ha egy egészséges emberbe TIP kerül, legrosszabb esetben is kivár, és akkor lép akcióba, ha fertőzés történik.
Ennek a módszernek nagy előnye, hogy kiküszöböli az emberi természet hibáit is: a tartósan betegek ugyanis hajlamosak nem követni az orvosi előírásokat, és nem veszik be a gyógyszereiket. Ez egy nagyon gyakori jelenség, még egyhetes antibiotikum-kúránál is megfigyelhető:
A módszer hátránya viszont az, hogy nagyon kell ügyelni arra, hogy a TIP hatására a HIV vírusa ne mutálódjon, és ne tegye még rosszabbá a helyzetet, mint amilyen korábban volt.(Kiemelt fotó: Pixnio)