A kormánynak elsődleges fontosságú az egészségügy helyzete, ezt mutatja, hogy a jövő évi költségvetésben az ideinél 220 milliárd forinttal költenek többet az ágazatra
– mondta Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár a Semmelweis-nap alkalmából.
Felidézte: a Semmelweis-nap 2011. július elseje óta munkaszüneti nap az ágazatban dolgozóknak, és ezzel is a magyar egészségügyben dolgozók munkáját, annak fontosságát ismerik el. Nem is kell magyarázni, hogy ez mennyire fontos a társadalom szempontjából – tette hozzá.
Hangsúlyozta: a jövő évben több mint 220 milliárd forinttal költenek többet az egészségügyre, mint idén, és ennek nagyobbik része bérnövekedés lesz. A kormány álláspontját jól tükrözi az, ami a költségvetésben is látható, hogy elsődleges fontosságúként kezeli az egészségügy helyzetét – fűzte hozzá.
“Az elmúlt időszakban több mint 500 milliárd forintot költöttünk európai uniós forrásokból” az egészségügy fejlesztésre, de annak valódi értékei nem az épületek vagy a műszerek, hanem a benne dolgozók – fogalmazott az államtitkár.
Ezekből a forrásokból “a vidéki Magyarország egészségügyi ellátórendszere nagyrészt megújult” – jelentette ki, hozzátéve: ezért van szükség arra, hogy most a fővárosi fejlesztéseket finanszírozzák – mivel uniós forrásokból erre nincs lehetőség – költségvetési pénzből. Szólt arról is, hogy a napokban jelent meg a kormány 40 milliárd forintos csomagja, amelyből elkezdődik a főváros és Pest megye intézményeinek fejlesztése.
Ónodi-Szűcs Zoltán kitért arra is, hogy egy bérprogram közepén tartanak, az elmúlt évben megállapodtak erről az érdekképviseletekkel. A szakdolgozók tavaly 26,5, idén novembertől 12, majd 2018 és 2019 őszén további 8-8 százalékos béremelést kapnak. Az orvosoknál bruttó 107 ezer forint volt a tavalyi növekedés, idén pedig bruttó 100 ezer lesz, de – emelte ki -, ez nemcsak az alapbérre vonatkozik, hanem minden pótlékra és túlmunkadíjra is. Az államtitkár hangsúlyozta: 97 ezer dolgozó bére emelkedik idén is.
(MTI)