A Mexikói Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) csapata egy ősi, emberi csontból készült orrdíszre bukkant Palenque maja romvárosában – számol be az Arkeonews. A leletet a Nagy Pakal (603-683) által épített palotakomplexumhoz tartozó, C jelű háznál végzett ásatások során tárták fel.
Az orrdíszt egy, a bokaízületnél található csontból hozták létre, felszínére olyan jelenetet véstek, amely az istenekkel és az ősökkel való kommunikációra utal.
Ez az első ilyen típusú felfedezés Palenque területén.
Az orrdísz egy rituális tárgyakból álló leletegyüttes része volt, amelyet a késő klasszikus periódusra (időszámítás szerint 600 és 850 között) datáltak. Az ékszer egy földdel és faszénmaradványokkal teli gödörből került elő, a mélyedésben a csapat állati maradványokat, obszidiánpengéket,magvakat, halcsontokat, teknősmaradványokat, egy csontból készült ásó darabjait és egy emberi csontból készült orrkarikát is felfedezett.
A lelet figyelemreméltó az összetettsége, valamint a vésett vonalai stabilsága, pontossága és kombinációja miatt. A teljes dísz mindössze 6,4 centiméter hosszú és 5,2 centiméter széles, alul 5 centiméter vastagsággal. A felületén kivehető egyik jeleneten egy férfi profilja látható, aki madárfej formájú fejfedőt visel. Egy másik szelvényen egy alsó állkapocs nélküli emberi koponya szerepel, bal részén a sötétség vagy éjszaka írásjele olvasható.
Arnoldo González Cruz, a Palenque-i Régészeti Projekt igazgatója szerint az istenség egyik jellegzetes vonása a rendkívül hosszúkás fej és a csúcsban végződő profil. „Emiatt a kutatók úgy vélik, hogy az orrdíszt az ősi város uralkodói és papjai viselték olyan szertartásokon, amelyeken K’awiil, a kukorica és a termékenység maja istenét testesítették meg” – mondta a szakértő.