A csillagászok ma sem tudják pontosan, hogy az ősrobbanás után mennyi idő is telt el, mielőtt megszülettek az első csillagok. Ennek oka az, hogy ezeket a korai objektumokat egyelőre nem sikerült megfigyelni. Szakértők egy csoportja a közelmúltban a Hubble űrtávcső adatait felhasználva arra a megállapításra jutott, hogy az első galaxisok és csillagok a vártnál korábban jelenhettek meg – írja a Universe Today.
A kutatók abban bíztak, hogy képesek lesznek megvizsgálni a III-as csillagpopulációt, azaz a csillagok feltételezett első generációját.
A III. populáció tagjai elméletileg a 13,8 milliárd évvel ezelőtti ősrobbanás után felszabadult korai anyagokból jöttek létre. Ezek az égitestek kizárólag hidrogénből, héliumból és lítiumból épülhettek fel, más elemek ugyanis ekkor még nem voltak jelen.
Rachana Bhatawdekar, az Európai Űrügynökség munkatársa csapatával a Hubble és a Spitzer űrtávcső, illetve a Very Large Telescope adatait elemezte. Az eszközök a MACSJ0416 jelű csillagcsoportulást és környezetét vizsgálták. A kutatók megfigyelésükhöz új módszert fejlesztettek ki, ezzel olyan távol láttak el, ahol az univerzum még csak 0,5-1 milliárd éves, tehát kozmikus értelemben rendkívül fiatal volt.
A vizsgálatban a szakértők nem bukkantak a III. populáció nyomára, ami azt sugallja, hogy a csillagok első generációja a vártnál is korábban született meg.