Tasmania leginkább különleges állatfajairól ismert, gondoljunk csak az erszényes ördögre. Ugyanakkor nemcsak a sziget, hanem a közeli Tasman-tenger is lenyűgöző biológiai sokféleséggel rendelkezik.
Ausztrál kutatók egy csoportja a közelmúltban hatalmas víz alatti vulkánokat fedezett fel a környező vizekben – írja a Live Science. A vizsgálat során az is kiderült, hogy a tűzhányók valósággal vonzzák a különböző cetfajokat.
Eric Woehler, a Tasmaniai Egyetem biológusa és a csapat tagja szerint hajójuk épp fenékhegyek felett haladt át, amikor hosszúszárnyú bálnák és hosszúszárnyú gömbölyűfejű-delfinek bukkantak fel.
Becslésünk alapján legalább 28 hosszúszárnyú bálna látogatott meg minket egyesével egy nap alatt, majd egy 60-80 egyedből álló csapat hosszúszárnyú gömbölyűfejű-delfin következett
– mondta a szakértő.
Woehler és kollégái azért indultak el a 25 napos expedícióra, hogy a térségben élő fitoplanktonok aktivitását tanulmányozzák. A vizsgálat során egy speciális szonárt is használtak, mellyel nemcsak a mikroszkopikus élőlények jelenlétét sikerült kimutatni, hanem korábban ismeretlen víz alatti hegyláncokat is.
Mintegy 400 kilométerre keletre Tasmaniától jelentősen megemelkedett a fitoplanktonok aktivitása.
A tűzhányók közt olyan is akadt, amely 3000 méterrel tornyosult a tengerfenék fölé, igaz, hatalmas fennsíkokból és mély völgyekből sem volt hiány.
A kutatók szerint a térség változatossága ideális környezetet teremt a sokszínű tengeri életnek. A víz alatti csúcsok például jelzésként szolgálhatnak a vándorló ceteknek, a filoplanktonok sokasága pedig elegendő táplálékot biztosít a különböző állatoknak.
A szakértől most azt tervezik, hogy november-december folyamán újabb expedíciókat szerveznek a területre, hogy jobban felmérhessék a régiót.
Kiemelt fotó: CSIRO