Az egymillió dolláros (mintegy 325 millió forintos), egy megawattos naperőmű csupán száz méterre fekszik attól a fémkupolától, amely az egykori erőműt takarja – írja az AFP.
Ma csatlakoztatjuk az állomást Ukrajna energiarendszeréhez
– mondta az átadási ceremónián Jevgen Varjaginy, a projekt mögött álló ukrán-német cég, a Solar Chernobyl vezetője.
Az 1,6 hektáros létesítmény egy kisebb települést, azaz mintegy 2 000 háztartást képes energiával ellátni. A cél az, hogy idővel 100 megawatt energiát állítsanak elő a rendszer segítségével.
Az ukrán hatóságok kifejezetten olcsón biztosítanak területet Csernobilnál a napelemek fejlesztésére. Az olcsóság mellett további előny, hogy a területről könnyű rácsatlakozni az ukrán energiahálózatra. Mivel Ukrajna az európai átlaghoz képest 50 százalékkal magasabb áron vásárolja a napelemeket, az országba rengeteg külföldi befektetés érkezik.
Ukrajna az elmúlt években fokozatosan csökkentette az Oroszországtól vásárolt gázmennyiséget azzal a céllal, hogy változatosabbá alakítsa a villamosenergia-termelését.
A csernobili atomerőmű négyes számú reaktora 1986. április 26-án robbant fel, a radioaktív kihullás pedig Európa háromnegyedét érintette. A balesetet követően a szovjet hatóságok több százezer embert telepítettek ki a létesítmény körüli, mintegy 2 000 négyzetkilométeres területről.
A többi reaktort fokozatosan kapcsolták le, az utolsó még 2000-ben is működőképest volt. A becslések alapján a katasztrófa helyszínére további 24 000 évig nem költözhetnek vissza az emberek.
Kiemelt fotó: Thinkstock