A roncs egy amerikai C-53 Skytrooper, más néven Dakota típusú gépé – írja az IFLScience. 1946. november 18-án a repülő az ausztriai Tullnból tartott az olaszországi Pisa felé, amikor a heves hóviharban a pilóták úgy döntöttek, München felé tesznek kerülőt.
A pilóták azonban eltévedtek, a gép pedig 280 kilométer per órás sebességgel a Berni-Alpokban található Gauli-gleccsernek csapódott. Csodával határos módon a repülő nyolc utasa és a négyfős személyzet egyaránt túlélte a balesetet, öt nappal a katasztrófa után pedig mindegyikőjüket kimenekítették.
A roncs keresésében 150 ember vett részt. Az önkéntesek eredetileg azt hitték, hogy a repülő valahol a francia Alpokban zuhant le, három napnyi kutatás után azonban Svájcban azonosították a becsapódás helyét.
2012-ben aztán megtalálták az egyik propellert, a közelmúltban pedig a szokatlanul meleg időjárásban a roncs további részei is előkerültek. Az olvadó hó és jég alól már különböző törmelékek, a szárnyak és bizonyos személyes tárgyak, például kanalak és konzervdobozok is előbukkantak.
A gép maradványait a Berglistock hegyen, nagyjából 3 500 méteres magasságban, a grindelwaldi sípályától mintegy 10 kilométerre fedezték fel.
Európát az elmúlt időszakban igen szélsőséges forróság sújtja. A meleg az Alpokat is eléri, ahol a hő hatására szokatlanul gyorsan olvad a hó- és jégtakaró.
Kiemelt fotó: Thinkstock