Ha a magyar éttermek étlapjai alapján akarnánk megválaszolni a kérdést, azt írhatnánk, hogy a bolognai és a milánói szósz között a különbség az, hogy utóbbiban a szokásos paradicsomos, darált húsos szószhoz gombát és szalonnát is adnak, valamint más típusú tésztával (nem spagettivel, hanem makarónival) szolgálják fel.
A bolognai és a milánói közti különbségeket azonban ennél jóval nehéz meghatározni,
Bár nevük alapján az ételek Észak-Olaszországból származnak, de nemhogy a bolognaiak és a milánóiak nem fogyasztják egyiket sem, de még az olasz konyha sem ismeri el őket saját találmányának. Sőt, a milánói makarónit Magyarországon kívül nem is nagyon készítik.
A bolognaiak ugyan büszkék híres szószukra, a ragù alla bolognesére (amely valamivel bonyolultabb a Magyarországon ismert egyszerű mártásnál, és főként nem disznó, hanem marhahúsból készül), még véletlenül se ejtsük ki előttük a spaghetti bolognese megnevezést.
A szószt hagyományosan lasagnekészítéshez használják fel, vagy tagliatellével (esetleg más, tojásos, széles tésztával, például fettuccinével) tálalják. A széles tésztára azért van szükség, mert ez jobban fel tudja szívni magába a ragut.
A spagetti, ez a vékony durumtészta, formája és íze miatt nem a legjobb választás a valódi ragù alla bolognese mellé. A spagetti ellen szól az is, hogy ez a tésztatípus nem észak-olaszországi:
(Kiemelt kép: Pixabay)