A 30 centiméteres, három ujjú lábnyomot 2006-ban fedezték fel a délkelet-ausztráliai Victoria államban fekvő Bunurong Tengeri Nemzeti Park területén. A leletet nem szállították múzeumba, hanem eredeti helyén hagyták, hogy a parkba látogatók megcsodálhassák.
A victoriai parkokat tömörítő szervezet, a Parks Victoria szerint a lábnyom jelentősége az, hogy egy különleges pillanatot örökíti meg. Azt, amikor egy húsevő dinoszaurusz az érintett ponton állt meg.
A szervezet közleménye szerint múlt héten ismeretlen vandálok rongálták meg a több millió éves leletet.
Brian Martin, a Parks Victoria vadőreinek csapatvezetője szerint szomorú belegondolni, hogy a lábnyom helyét ismerő személy vagy személyek szándékosan rongálták meg a fontos, nemzetközi tudományos jelentőséggel bíró leletet.
A kő arrafelé meglehetősen kemény, és úgy tűnik, hogy kalapáccsal ütötték, a lábnyom szélén lévő kő darabjait pedig letörték
– mondta Martin.
A paleontológusok nem tudják pontosan, hogy a lelet milyen élőlényhez tartozott. A legvalószínűbb az, hogy a lábnyomot egy kréta kori, két lábon járó ragadozó dinoszaurusz, talán egy megaloszaurusz hagyta. A környéken a szakértők eddig hat ilyen faj maradványait azonosították, ezek mellett pedig további 6 000 egyéb dinoszaurusz, emlős és hal csontjait és fogait fedezték fel.
Bár az eredeti lábnyom a közelmúltban jelentősen megsérült, a kutatók 2006-ban szerencsére készítettek szilikonmásolatot róla, a vadőröknek pedig sikerült megtalálnia a lelet néhány letört darabját. A szakértők bíznak benne, hogy ezek segítségével helyreállíthatják a leletet.
(Via: IFLScience, kiemelt képünk illusztráció, forrás: Wikimedia Commons)