Vedd fel azt a pulcsit, mert magfázol! ; Nem kapsz több fagyit, fájni fog a torkod!
Túlzás nélkül mondhatjuk, hogy gyerekként mindenki szekálásként élte meg, a felnőttek ostoba vesszőparipájának tekintette az ilyen és hasonló intéseket. Aztán szülőként csak ugyanezt szajkózzuk vissza, immár belátva a dolog igazságtartalmát.
Ha megfázásról, meghűlésről beszélünk, már maga a szó is kapcsolatot sejtet a betegség és a hideg között, de vajon mi az összefüggés?
A nátha vagy megfázás nem egy konkrét betegség, hanem a felső légutak gyulladása által kiváltott tünetegyüttes: hőemelkedés, láz, torokfájás, orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés, köhögés, általános gyengeség, esetleg ízületi fájdalmak
– mondja a 24.hu-nak Dr. Békássy Szabolcs háziorvos, a Háziorvosok Online Szervezetének egyik alapító tagja.
Önvédelem
Számos vírus és baktérium okozhatja, amely a felső légutakat támadják meg, orrunkon és szánkon keresztül itt találják meg a rést testünk védelmi rendszerén. A fent felsorolt tünetek már mind szervezetünk önvédelmi reakciójának részei:
- A bőséges orrváladékkal igyekszik „kimosni” a behatolókat.
- Az orrdugulással bezárja a testbe vezető kaput.
- A tüsszentés a levegő erejével söpri ki a kórokozókat, a köhögés a hangszálak alatti nyálkába ragadt vírusokat és baktériumokat távolítja el akár 80-100 km/órás sebességgel.
- A lázzal létrehozott magasabb hőmérséklet kedvez a fehérvérsejtek működésének, miközben a vírusok és a baktériumok szaporodásának árt.
Vírusok taposnak utat a baktériumoknak
Visszatérve szűkebben vett témánkhoz, a náthás megbetegedések általában vírusfertőzésként indulnak. Normális esetben szervezetünk néhány nap alatt le is gyűri a vírusokat, csakhogy közben meggyengíthetik immunrendszerünket, és lehetőség nyílik a baktériumok megtelepedésének, elszaporodásának. Ezt nevezzük bakteriális felülfertőzésnek.
Erre akkor gyanakodhatunk, ha a panaszok 3-5 nap alatt nem múlnak vagy nem mérséklődnek, ilyenkor mindenképp érdemes orvoshoz fordulni.
Pontos diagnózis, tudniillik hogy baktériummal vagy vírussal állunk szemben csak laboratóriumi vizsgálat adhat, az orvos a legtöbbször a tünetek alapján dönt a gyógymódról. Baktérium jelenlétére két jól tetten érhető jel utal: a sárgászöld orrváladék és a gennyes gócok a torokban, a mandulán
– magyarázza az orvos.
Ami viszont biztos: a náthás ember a tünetek fennállása alatt, sőt pár nappal előtte is fertőz. Ezért hiába gondoljuk, kis torokfájással még simán bemegyünk dolgozni,
A hideg lokálisan és globálisan is meggyengít
Jöjjön akkor a hideg. A felső légutak legfőbb védelmi funkcióját a nyálkahártyák látják el, ezeken belül is az úgynevezett csillószőrös hengerhámsejtek végzik a munka oroszlánrészét. Az egész rendszernek megvan az a fiziológiás hőmérséklete, amelyen megfelelően üzemel. Laikus példaként olyan ez, mint egy gép üzemi hőmérséklete, ahol a legoptimálisabb működésre képes.
A kórokozók azonnal ki is használják, vírusok, baktériumok tömegei juthatnak a légutakba, kialakul a náthának nevezett tünetegyüttes.
Hasonló a helyzet a fagylalttal vagy a hideg italokkal is, ezek a torok nyálkahártyáit teszik fogékonnyá akár nyár közepén is. Amit a hideg lokálisan művel a légúti nyálkahártyákkal, ugyanaz történik az egész testünkkel a hideg környezetben: ellenállóképessége lecsökken, kiszolgáltatottabbá válik a kórokozókkal szemben.
A nátha, megfázás, meghűlés tehát tényleg közvetlen kapcsolatban van a hideggel, de nem feltétlenül a hideg időjárással. Nyár közepén is bármikor megfázhatunk, de a körülmények nyilvánvalóan adottabbak ősszel és télen.
(Kiemelt fotó: Thinkstock)