A Scientific Reports-ban bemutatott vizsgálat alapján az LSD, a pszilocibin és a ketamin fogyasztása serkenti az idegi jeleket.
Robin Cahart-Harris, az Imperial College London szakértője és az új tanulmány vezető szerzője szerint az új eredményekkel könnyebb lesz megérteni, hogy mi történik az emberek agyában, amikor tudatállapot-változást élnek át a pszichedelikus szerektől.
Az emberek gyakran számolnak be arról, hogy ezen drogok hatására bepillantást nyernek – és amikor ez terápiás kontextusban jelentkezik, pozitív következményeket jósolhat
– állapította meg a kutató.
A tudósok a tudatállapot több módszerrel is képesek mérni, például a neurális jelek sokszínűségének vizsgálatával. Ezzel a matematikai indexszel azt elemzik, hogy mennyire komplex az agy aktivitása egy adott pillanatban: egy éber agyban például jóval sokszínűbbek a jelek, mint egy alvóban – tehát éber állapotban a tudatállapot is magasabb szintű.
A kísérletben a Sussexi Egyetem illetve az Imperial College kutatói az alanyok neuronjainak sokféleségét vizsgálták. Néhány résztvevőnek a teszt megkezdése előtt a három korábban említett szer valamelyikéből adtak.
Anil Seth, a Sussexi Egyetem szakembere szerint pszichedelikus állapotban az agy aktivitása kevésbé kiszámítható és integrált, mint normál körülmények közt. A kutató hozzátette: az új matematikai mérés alapján a pszichedelikus állapot egyben magasabb tudatállapotot is jelent.
A csapat kiemelte, hogy az eredmény nem jelenti azt, hogy a szerek fogyasztói jobb vagy fejlettebb tudatállapotban lennének. A kísérlet minden esetre igen megbízhatónak tűnik, mivel a vizsgálatban használt három drog más-más módon hat.
A szakértők bíznak benne, hogy eredményeiknek köszönhetően könnyebben felmérhetővé válik, hogy miként használhatnák az efféle szereket terápiás kezelés során.