Az érintett exobolygó megközelítőleg 300 fényévre található a Földtől, és nagyjából 11-szer nyom többet, mint a Jupiter. A HD 106906b 650-szer van távolabb saját csillagától, mint a Föld a Naptól, éppen ez az objektum érdekessége.
Az Astrophysical Journal letters-ben megjelent tanulmány szerint az égitest a csillaghoz tartozó törmelékkorongon kívül születhetett, ami furcsa, hiszen a bolygók többsége épp ebben a régióban keletkezik.
A jelenlegi bolygóformálódási elméleteink nem számolnak egy törmelékkorongján túli bolygóval
– állapította meg Smadar Naoz, az UCLA kutatója és az új tanulmány társszerzője.
Maga a rendszer, melyben az égitest található, igen fiatal, mindössze 13 millió éves. Annyira fiatal, hogy a középpontjában található csillag körül még mindig megtalálható az a hatalmas korong, melyben a kőzetbolygókat kialakító anyagok keringenek. Bár korábban is megfigyeltek már hasonlóan új rendszereket, azokban a bolygók mind a törmelékkorongon belül alakultak ki.
A HD 106906b kialakulása ugyan valóban rejtélyes, de a törmelékkorongra gyakorolt hatását sikerült megérteni. A bolygó pályája rendkívül elliptikus, a gravitációja pedig megcsavarja a korongot. A szakértők egy számítógépes szimuláció segítségével kimutatták, hogy nincs is szükség egyéb égitestekre a korong struktúrájának megmagyarázásához.
Az új elemzés bebizonyította, hogy a külső bolygók a belső égitestekhez hasonlóan hatalmas hatással lehetnek a törmelékkorongok formájára. Emellett azt is sikerült kideríteni, hogy ezen bolygók pályája is komolyan befolyásolhatja a korong alakját.
Az utóbbi időkben a bolygók formálódása egyre érdekesebb kérdéssé válik. Eddig nagyjából 3 450 exobolygót azonosítottak, a számuk pedig hétről hétre növekszik. Minden egyes új égitest kicsit árnyalja az eddig kialakított képet. A HD 106906b a legújabb darabja a kirakósnak, igaz, még számtalan részletre lesz szükségünk a teljes kép megismeréséhez.