Az internet kedvenc játékai a macskák után az optikai illúziók. Parádés darabokat találni, emlékezetes például a hova-tűnt-a-lány-lába fénykép körüli vita.
Az illúziókat egy japán kutató, Kitaoka Akijosi emelte új szintre: telepakolta a Twitterét ilyenekkel. Az egyik legújabb, ami megőrjít mindenkit, egy kupac epret ábrázoló, némileg sápadt fotó. Szerinted melyik szín hiányzik róla?
2色法によるイチゴの錯視。この画像はすべてシアン色(青緑色)の画素でできているが、イチゴは赤く見える。
Strawberries appear to be reddish, though the pixels are not. pic.twitter.com/Ginyhf61F7
— Akiyoshi Kitaoka (@AkiyoshiKitaoka) 2017. február 28.
Nem fogod kitalálni, szóval elmondjuk:
Dehát mi pirosnak látjuk ezeket az epreket, hiába hiányoznak a piros pixelek róla. Az agyunk ellenben megtanul bizonyos színeket összekötni bizonyos tárgyakkal, így a fényektől és színektől függetlenül pirosnak fogjuk látni az epret (persze a nagyon éretlen, zöld epret nem annyira). Ezt nevezik színállandóságnak.
A vicc, hogy többen izolálták az eprekről a színeket, és kiderült, voltaképp a szürke árnyalatai azok. Az agyunk gyakorlatilag kivonja (vagy pótolja) a hiányzó színeket, így megkapjuk a pirosat fejben.
Tessék, még két teszt: állapítsd meg, milyen színű biztosan nem a brokkoli az első, a hússzelet a második képen. A megfejtéseket lejjebb görgetve olvashatod.
Fake broccoli appears to be greenish, though the pixels are not. pic.twitter.com/B6uUKEZMjh
— Akiyoshi Kitaoka (@AkiyoshiKitaoka) 2017. március 3.
Fake meat appears to be reddish, though the pixels are not. pic.twitter.com/64UTF21XuM
— Akiyoshi Kitaoka (@AkiyoshiKitaoka) 2017. március 3.
(A brokkoli nem zöld, a hús nem vörös.)
(Mashable)