A lelet egy 2016 nyarán zajló ásatás során került elő, 600 kilométerrel az Északi-sarkkörtől északra. A Krasznojarszk régiójában megtalált ékszer a szakértők szerint nagyjából 4-5 ezer éves lehet.
Az alsó ajkat díszítő piercing több kultúrában is ismert volt. A kagylóból, csontból vagy kőből készült ékszerek rengeteg ősi népnél megtalálhatóak Ázsiától Afrikán át egészen Amerikáig.
A Krasznojarszk Geoarcheológia, egy helyi régészeti lelőhelyeket kutató magáncég munkatársa, Danil Ljszenkó szerint a lelet a Bolsaja II kultúrához tartozik, amely a Katanga-folyó mellékfolyója, a Novaja-folyó partján található. Hasonló piercing került már elő a térségben, még a szovjet időszakban, nagyjából 40 évvel ezelőtt.
A testékszer fedetlenül hevert a földön több más tárgy, főleg nyílhegyek közt. A helyi erős szelek gyakran hordják el a homokot és a tundratalajt, így nem ritka, hogy a régészeti leletek maguktól kerüljenek a felszínre.
A nyílhegyekből ítélve a helyszínt előzetesen a Krisztus előtti 3-4. évezredre lehet datálni.
– állapította meg Ljszenkó.
A régészek szerint a most megtalált testékszerhez hasonló piercingek nem voltak ritkák a nyugati eszkimók, az aleutok és az észak-amerikai indiánok ősei közt. A szakértők úgy gondolják, az ilyen díszeket férfiak és nők egyaránt viselték.
(Via: Siberian Times)