A későbbi kormányfő 1883-ban született a délvidéki Versecen Dimitrije Sztojakovich néven. Nem vádolhatjuk azzal, hogy életét szilárd elvek és erkölcsök béklyóiban élte. Tudatosan készült a katonai pályára, az I. világháborúban több hadszíntéren is szolgált, majd a főparancsnokság hírszerző-kémelhárító osztályára helyezték.
Posztján maradt a forradalmak idején is, a kémelhárítás munkáját erősítve szolgálta a tanácsköztársaságot is, majd belépett Horthy nemzeti hadseregébe. Az 1920-as évek elején már a hírszerzés-kémelhárítás egyik vezetője volt. Először a berlini magyar nagykövetség katonai szakelőadójaként került Berlinbe 1925-ben, két évvel később katonai attasénak nevezték ki.
1935-ben altábornaggyá léptették elő, nyugdíjazták, és Horthy még ebben az évben rendkívüli követ és meghatalmazott miniszter rangban a berlini külképviselet élére nevezte ki – írja a Múlt-kor.hu. Kilenc évig volt berlini követ, eközben mindent megtett azért, hogy Magyarországot a németek mellé állítsa.
A nácik “lakája”
Őszintén csodálta a Harmadik Birodalmat, és a német vezetés is megbízott benne. Azt tartották róla, sokkal inkább a náci Németország érdekeit képviselte, mint saját hazájáét – a történészek gyakran nevezik őt magyar Quislingnek.
Magyarország német megszállása, 1944. március 19. után – a németek “javaslatára” – Horthyk Imrédy Béla és Sztójay Döme közül választhatta ki az új kormányfőt. A kormányzó Sztójait nevezte ki. Bízott egykori tábornoka lojalitásában, és úgy vélte, a gyenge akaratú, befolyásolható embert könnyebben tudja majd irányítani.
Magyarországot gyakorlatilag teljes egészében kiszolgáltatta, kifosztotta a Harmadik Birodalom igényei szerint, mindent megtett, ami addig így vagy úgy, több vagy kevesebb sikerrel, de a magyar kormányok mindig is igyekeztek elkerülni.
- Újabb honvédcsapatok indultak a frontra.
- A magyar gazdaságot teljes egészében a németek szolgálatába állították.
- Az SS szabadon toborozhatott a hazai németek soraiból.
- Sztójay sorba léptette életbe a németek által régóta követelt zsidóellenes intézkedéseket a sárga csillag kötelezővé tételétől a zsidók kifosztásán, gettósításán keresztül a deportálásokig.
Korrupció és erkölcsi züllés
A tekintélyes magyar politikusok felháborodtak. Bethlen István júniusban memorandumban hívta fel Horthy figyelmét: Sztójay eladja a németeknek az ország függetlenségét és gazdasági forrásait, embertelen eszközöket alkalmaz a zsidók ellen, tudatlan, korrupt kreatúrákat ültet fontos tisztségekbe, és általánosságban terjed “leghihetetlenebb korrupció és erkölcsi züllés”.
A kormányzó végül 1944. júliusában lépett: leállította a deportálásokat, majd leváltotta Sztójayt. Az akkor már nagybeteg exkormányfő ekkor visszavonult, a szovjetek elől Németországba menekült, ahol amerikai fogságba esett. Háborús bűnösként 1945. októberében adták ki Magyarországnak.
Bűne felér Szálasiéval
A vád szerint:
Sztójay cselekvősége abban állott, hogy a német utasításokat, parancsokat… alkotmányos mezbe öltöztette, haladéktalanul továbbította és végrehajtotta. Ezzel a tevékenységével végleg megfosztotta Magyarországot attól a lehetőségtől, hogy a szabad nemzetek közvéleménye előtt a valóságnak megfelelően, mint a német erőszak áldozata szerepeljen.
Miután a bíróság bűnösnek találta, Sztójayt és egykori kormányának két tagjával együtt golyó általi halálra ítélte:
Sztójayék bűne felér Szálasiék bűnével, az ő árulásuk segítette elő Szálasiék hatalomra jutását… A magyar Quislingek odadobták az országot a németeknek és idegen célok szolgálatában a pusztulás szélére vitték az országot.
A kivégzéseket 1946. augusztus 22-én hajtották végre a budapesti Markó utcai börtönben. Először Szász Lajos, majd Reményi-Schneller Lajos állt a kivégzőosztag elé, majd:
… Ugyanúgy, mint az imént, Reményi-Schneller holttestét hordágyra fektetik, friss homokot szórnak a homokzsákok elé, azután hozzák a legfőbb Qulslinget: Sztójay Dömét.
A közönség tüntetése fokozódik:
– Hitler lakája! Te hoztad a gyalázatot az országra! – kiáltják az emberek.
Pontban háromnegyed kilenc órakor a nácik elsőszámú szálláscsinálója is elnyerte földi büntetését
-írta a korabeli sajtó.