A népi jóslat szerint, ha Medárd napján, azaz június 8-án esik, negyven napig esni fog. Ha pedig száraz az idő, hosszú aszályos időszak várható. Őseink megfigyeléseivel általában az a baj, hogy ritkán válnak valóra, ráadásul az ország területén csak elvétve egységes az időjárás.
A meleg “behúzza” a hideget
Cséki Gergő, az Időkép.hu meteorológusa szerint viszont az elnevezés csak feltételes módban és idézőjelben használható, ugyanis a tudományos definíció szerint e jelenség nem a “klasszikus” monszun. Az ugyanis Dél-Ázsia és az amerikai kontinens óceánparti térségeire jellemző. Viszont Medárd környékén valóban bő csapadékot és viharokat hozó légköri folyamatok uralkodnak Európa felett. Nem véletlen, hogy átlag 70 milliméternyi esővel június a legcsapadékosabb hónap Magyarországon.
Miért? A június 21-ei nyári napfordulóhoz közeledve az északi féltekén a napsugarak egyre nagyobb szögben érik a felszínt, így egyre nagyobb az adott területre leadott hőenergia. Magyarul a felmelegedés. A meleg levegő felszáll, emelkedés közben pedig folyamatosan hűl, a magasabb légrétegekben kicsapódik a pára és megkezdődik a csapadékképződés.
A felszálló levegő helyén nem maradhat vákuum a felszín közelében, az “űrt” valaminek ki kell töltenie. A vízfelszín lassabban melegszik fel, mint a talaj, ezért nyár elején az Atlanti óceán felett még hűvösebb – emiatt “nehezebb is” – még a levegő, ez áramlik a kontinens fölé – egyszerű fizika hatalmas léptékben, magyarázza a meteorológus.
Hétvégére komoly esők jönnek
Ahogy haladunk nyár dereka felé, az óceáni levegő egyre melegebb lesz, így az áramlás intenzitása is csökken, az egész folyamat szelídül. Azt persze nem mondhatjuk, hogy a “monszun után” menetrendszerűen betör a száraz meleg: július csapadékmennyisége csak 10 mm-rel tér el júniusétól, és viharok ekkor is bármikor kialakulhatnak.
Ami az idei évet illeti, Medárd elég korán jött – utal Cséki Gergő a május végén egész Nyugat-Európát eláztató nagy viharokra.
Szerdán sehol nem várható eső, de a nyugati, nedves levegőt szállító ciklon nedvesebb levegője lassan felénk tart, szombaton és vasárnap jelentős csapadékra számíthatunk: Magyarország nagy területein eshet akár 20-40 milliméter eső is. Cséki Gergő szerint a modellek alapján most az látszik, hogy jövő hét szerdától kezdődhet az idei nyár első hulláma, pénteken már harminc fok feletti hőmérsékleteket mérhetünk.
Medárd püspök esővel büntetett
Szent Medárd a mai Franciaország északi részén, Vermandoisban született frank és gall-római nemesi családban 500 körül, e város püspöke volt, itt élte le egész életét. Jótékonyságáról, megbocsátó szelídségéről volt híres messze földön, több esetben még az őt magát kifosztó rablóknak is megbocsátott. Tisztelete Franciaországból terjedt el, a munkások, napszámosok, méhészek védőszentje, jó termésért, esőért, a szőlőért, foglyok szabadulásáért fohászkodnak hozzá.
Az időjárással való korai kapcsoltatát jelzi az is, hogy a néphagyomány szerint Medárd napján kezdődött a bibliai özönvíz is. A negyven napos jóslat pedig – azon túl, hogy a 40 egy bibliai szent szám – egy utólagos mondai magyarázatból származhat. E szerint egy önfeledten mulató társaság nem hallgatott Medárd püspök intelmeire, ezért ő 40 napos esőt bocsátott rájuk, amivel véget vetett a duhajkodásnak.