Régóta foglalkoztatja az emberiséget a kérdés, hogy egyedül vagyunk-e a világegyetemben – egyértelmű választ azonban mindez idáig nem kaptunk. Egy friss kutatás szerint azonban a Tejútrendszer középpontjából érkező rádiójelek megfigyelésével mindez megváltozhat – írja a Live Science.
A szűk frekvenciája jeleket a pulzároknak nevezett csillagok bocsátják ki, az emberek azonban direkt is alkalmazzák ezt a technológiát olyan fejlesztésekben, mint például a radaroknál. Mivel ezek az impulzusok kiemelkednek a világűr rádiózajából, nagy távolságok közötti kommunikációra is alkalmas lehet, így akár az idegen civilizációk felkutatásához is.
A The Astronomical Journal című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a Cornell Egyetem végzős hallgatója, Akshay Suresh vezetésével a kutatók kifejlesztettek egy szoftvert, amellyel képesek felismerni az ilyen ismétlődő frekvenciamintákat. A kutatók a Green Bank Teleszkóp segítségével a Tejútrendszer közepét figyelik, mert az sűrűn tartalmaz csillagokat és potenciálisan lakható exobolygókat.
Bár a kutatók az első keresés során nem találtak árulkodó jeleket, elmondásuk szerint az algoritmus gyorsasága segít majd a keresésben. Steve Croft, a tanulmány társszerzője szerint a szűk frekvencia és az ismétlődő minták használata kiváló módja lenne az idegenek számára, hogy felfedjék magukat, mivel egy ilyen kombináció rendkívül valószínűtlen, hogy előfordul a természetben.