Először 2008-ban jelent meg NASA-szimuláció arról, hogyan nézne ki a Föld felszíne, ha a tengerek, óceánok és nagyobb tavak elpárolognának. Most egy új animáció készült ugyanerről, ezúttal a Japán Űrügynökség (JAXA) kutatója, James O’Donoghue jóvoltából. Ő egyébként korábban a NASA-nak dolgozott, és azt a szimulációt vette alapul, amit 2008-ban még az amerikai űrügynökség fizikusa és animátora, Horace Mitchell készített.
A videón jól látszik, hogy viszonylag hamar felbukkannának olyan rejtett domborzati elemek a kontinensek partjainál, amelyeket jelenleg víz fed. Aztán idővel azok a kontinentális talapzatok is megjelennének, amelyeket őseink használtak, hogy benépesítsék a kontinenseket. Ilyen átjáró van például Európa és a brit szigetek, Szibéria és Alaszka, valamint Ausztrália és a környező szigetek között.
Ezeket az átjárókat az utolsó jégkorszak vége után megnövekedett tengerszint rejtette el, akkor váltak járhatóvá, amikor a sarki területeken nagy mennyiségű vízből lett jég.
Ugyanígy felszínre kerülne a Föld leghosszabb hegysége, az Óceáni hátságrendszer, ehhez már 2-3 ezer métert kellene csökkennie a tengerszintnek. A hátság 60 ezer kilométer hosszú, és 90 százaléka jelenleg víz alatt van.