Nem sokkal a szombati Finnország elleni vereség (1-0) és a keddi, görögök elleni egészen pazar magyar gólokkal elért 2-1-es győzelem előtt új testületet állított fel a Magyar Labdarúgó Szövetség.
Egyfajta szakmai bizottságot, amelyet Nyilasi Tibor vezet, és mellette jobbára olyan fiatal szakemberek kaptak helyet, akik jelentős külföldi karriert tudnak maguk mögött, vagy éppenséggel jelenleg is komoly külhoni klubnál állnak alkalmazásban.
Az MLSZ-elnökség szándéka szerint a testület feladata:
- a magyar edzők gyakorlati és elméleti felkészültségének növelése,
- aminek köszönhetően megvalósul a labdarúgás vezetésének generációváltása,
- megújul a labdarúgást meghatározó szakmai, kulturális és morális környezet.
Hogy például Dárdai Pál, Löw Zsolt és Szabics Imre munkája mellett miként tudna érdemben dolgozni a magyar labdarúgásért, azt nem taglalta az MLSZ-közlemény.
A döntés lényegét tekintve beismeri, azért kapaszkodik az MLSZ is külföldi edzőkbe, mert a magyar szakma átlagos tudásszintje az UEFA-képzés 1997-es elindítása, majd többszöri átalakítása ellenére sem elégséges, ezért újabb irányváltásra van szükség.
Megjegyzendő:
Mindezek kapcsán körülnéztünk, vajon a szomszédban, Ausztriában, ahol a futball színvonala nem áll fényévnyi távolságban a magyartól, mégis képesek komoly értékkel bíró játékosokat kinevelni az európai topbajnokságok bármelyikének, hogyan képzik az edzőket, mit várnak el tőlük.
Jé, Ausztria nem futballnagyhatalom!
Orbán Ferenc az az erdélyi származású magyar futballedző, aki anno még az MLSZ rendszerén belül kezdte el képezni magát (B-licence), de nyolc éve Ausztriába költözött és idén nyáron már ott szerezte meg az A-licences diplomát.
Az A-licences képzésen első dolog, amivel képbe hoztak az, amit az osztrák szövetség elvár minden egyes olyan edzőjétől, aki az oktatási rendszerében részt vesz. Ez a cél meghatározása. Tényként közölték: Ausztria nem futballhatalom. Képző ország, amely a topligáknak nevel piacképes labdarúgókat, mert ebből a válogatott és az osztrák foci egésze profitál. A képzés egyik mottója: minél jobban segítjük, minél többet adunk a világfutballnak, annál többet kapunk vissza. Ezért már az A licence-re történő kiválasztásnál is olyan edzőket keresnek és találnak, akik ezt elfogadják. Tőlük aztán azt várják, hogy a tananyag megértése és elsajátítása után e végcél érdekében képesek legyenek az osztrák csapatokat hazai és a nemzetközi szintre is felkészíteni
– vázolta az osztrák szakmai alapvetést Orbán. Hozzátette, ennek érdekében kifejezetten a futballmúltjukból kiindulva, osztrák lábon állva, osztrák szürkeállományra támaszkodva, kemény, de minőségi munkával dolgoznak. Az A-licences képzésnél kapott egy sportpszichológiát, sportbiológiát, pedagógiát, edzéselméletet és gyakorlati útmutatót tartalmazó 3-4 ezer oldalas tananyagot.
Az egy éves képzés alatt háromszor két hétre beköltöztették őket az osztrák szövetség edzőtáborába. Itt az oktatás minden nap reggel 8-20 között zajlott. Az elméleti és gyakorlati óraszám megközelítette a háromszázat.
A képzések közötti 3-4 hónapos szünetekben sem lógathatták a lábukat. Valamennyi tantárgyból házi feladatot kaptak. Orbán elmondása szerint szigorúan, interaktív módon ellenőrizték őket, ezért gyakorlatilag a tíz hónap alatt minden nap tanulnia kellett annak érdekében, hogy a házi feladatokat határidőre, megfelelő minőségben el tudja készíteni.
Megfelelő pedagógiai, pszichológiai tudás híján elvész a tehetség
Orbán szerint Ausztriában az UEFA-képzés olyan mély és alapos, hogy bár számos, már felnőtt első osztályú csapatnál dolgozó kollégával végzett együtt, de egyikük sem érezhette azt, hogy nem tudnak neki újat mutatni. Sőt. Az osztrákok a legújabb futballszakmai trendek mellett kifejezetten hangsúlyosan foglalkoztak a pszichológia, a pedagógiai képzéssel, mert azt vallják, a modern futballban ezek nélkül az ismeretek nélkül semmilyen szinten nem működik a tehetség felismerése, kiválasztás, képzése.
Az elméleti záróvizsgán 2-3, a gyakorlatnál négy tanár figyelte minden válaszunkat, mozdulatunkat, reakciónkat. Egy specialista folyamatosan követett, és jegyzetelte, milyen a kommunikációs képességem, a hangom színe, ereje, mélysége, a testbeszédem, a kiállásom, a kisugárzásom, mit veszek észre, és az adott szituációra miként reagálok. Mindent videóra vettek és szembesítettek vele
– mesélte Orbán, aki szerint a 21. század futballjában, az X-, Y-generációs gyerekek esetében már nagyon nem mindegy, hogyan szólsz a játékoshoz. Ausztriában azt vallják, a hiba javítása, és a helyes megoldás elmagyarázása elengedhetetlen, de ha túl sokszor és durva hangnemben hívod fel a figyelmet, könnyen kialakítod tanítványodban a gátlást, a félelmet a hibázástól. Ezért képtelen lesz kihozni magából a maximumot.
Számos videót mutattak negatív példaként, hogy az edző tréning, vagy mérkőzés közben elvesztette a fejet, üvöltött és folyamatosan korrigált még a testbeszédével is. Az osztrákok szerint ez a régimódi edzői stílus, ami a labdarúgó fejlődését inkább hátráltatja, mint segíti. A modern futballban nagybetűs élsportolókra van szükség. Ők intelligensek. Ha kapnak mellé megoldási javaslatot, értik a normálisan megfogalmazott kritikát, sőt, elvárják, hogy követeljenek tőlük, mert már gyerekkorban is a fejlődés motiválja az ilyen típusú játékost. Sok-sok munka után csak velük lehet elérni, hogy mérkőzés közben gyorsan felismerjék a szituációt, döntsenek, mi a helyes megoldás és olyan magas szintű technikai tudással rendelkezzenek, amely lehetővé teszi, hogy nyomás alatt is tökéletesen kivitelezzék a kívánt mozdulatsort. Az ilyen típusú intelligens labdarúgó felismerése, majd a tehetségének megfelelő kibontakoztatása a legfontosabb feladat gyerekkorban
– magyarázta Orbán, aki amondó, ehhez elengedhetetlen, hogy a futball legújabb trendjeivel és annak leoktatásával is tésztában legyenek az oktatók.
Tanulni mindörökké
Az osztrák UEFA-képzés ezért nem áltatja magát azzal, hogy jól működik a rendszer és minden úgy van jól, ahogy van. Tudják, azzal csak saját hibáikat állandósítanák. Viszont folyamatosan keresik az újítási lehetőséget.
Ennek érdekében az A-licence tavaszi második kurzusa előtt az összes oktató kéthetes továbbképzésen vett részt, ahol a kilenc vezető európai edzőképzés (belga, svájci, német, spanyol, olasz, osztrák, francia, portugál, dán) aktuális eredményeit, a rendszer működésének tanulságait hallgatta meg.
Így mi már az egyre inkább teret hódító taktika, a gegenpressing leoktatásának módszerével is tisztába kerültünk. Ezt láttuk a világbajnokságon, a belga-francia meccsen is mindkét válogatottól. 20 percig nem volt szabálytalanság. Ugyanis a gegenpressing legfontosabb elve hogy miközben mindkét csapat nagy energia- és agyi kapacitással, koncentráltan futballozik, nem szabad szabálytalankodni. A fault ugyanis megsemmisíti a gegnpressing célját, a tiszta, 1-1 elleni párharcokat a labda megszerzéséért függetlenül attól, hogy éppen támad vagy védekezik a csapat, annak érdekében, hogy végeredményként szép, látványos akciókkal fűszerezett, kemény, de folyamatos futballt lássanak a nézők
– avatott be Orbán a képzés nézőbarát és eladhatósági megközelítésébe.
Az egyes szövetségek között versenyhelyzet van. Mindenki büszke lehet a saját képzési rendszerére, mégis azt leginkább a végeredmény, az abból kikerülő játékosok tudása, nemzetközi piaci megítélése minősíti. Ausztria e téren hatalmas előnyre tett szert Magyarországgal szemben. Az osztrákok legalább négy kezdő tizenegy olyan játékost képesek felmutatni, akik nem otthon kergetik a labdát, hanem Európa nyolc legjobb bajnokságainak valamelyikében stabil, megbecsült játékosok.
Tanulni, tapasztalatot szerezni külföldön a legjobb dolog, ezt személyesen tudom bizonyítani. Viszont a mi kis országunkban az utóbbi években folyamatosan idegen kezekre bízzuk a sorsunkat. Minden külhoni edző a saját kultúráját hozza, mást mond, mást akar. A legjobbakat igenis szerződtetni kell, mert tőlük lehet tanulni. De igazán jóból kevés van és azok megfizethetetlenek. A maradék pedig nem jobb, mint az az otthoni, aki külföldön szerzett tapasztalatot és folyamatosan hajlandó tanulni, haladni a korral. St. Pöltenben tavaly a Barcelona tartott focitábort. Idén nem kaptak meghívást. Az osztrák arra törekszik, hogy saját neves sztárjaival népszerűsítsen. Magam is oktatok évek óta abban a nyári focitáborban, amely mögött Toni Pfeffer (kétszeres világbajnoki résztvevő, Nyilasi Tiborral játszott együtt) áll. Ezért is üdvözlendő az MLSZ minapi döntése, az új szakmai bizottság felállítása
– fogalmazott Orbán.