Nagy-Britannia június 23-án dönt: arról szavaznak, hogy maradjanak-e az Európai Unióban. Az élet sok területén nagy változásokat hozna egy esetleges kilépés, nincs ez másképp a labdarúgással sem.
Az EU-ból való kilépés sokkal nagyobb hatással lenne az itteni focira, mint ahogyan azt az emberek gondolják
– mondta el a BBC-nek egy játékosügynök, Rachel Anderson.
Anderson szerint elég drasztikusan hatna ez a döntés közelgő szezonokra. Hosszú távon ugyanakkor vélhetően előremozdítaná a brit focit, a klubok ugyanis rá lennének kényszerítve, hogy nagybevásárlás helyett saját utánpótlásukra támaszkodjanak.
A Premier League főnöke, Richard Scudamore tavaly még azt mondta, hiba lenne kilépni az EU-ból, az a legnagyobb piac a brit foci számára. Ugyanakkor, ha az emberek megszavazzák, nem mennek szembe a közakarattal.
Raymond Boyle professzor szerint egy rugalmas szabályozás várható, a sport pont az a terület, ahol több országban is vannak engedmények, Norvégiát és Svájcot említette, melyen nem tagjai az EU-nak, de enyhítettek a szabályokon, hogy az európai piac részesei lehessenek.
„Nem hiszem, hogy a kilépés a legnagyobb sztárokat érintené, de az biztos, hogy jelentősen átformálódna a csapatok összeállítása. A bajnokságok is veszítenének az értékükből és a külföldi befektetők sem özönlenének már. De minden a szavazáson múlik. Annak végkimenetelét pedig lehetetlen előre megjósolni” – mondta Boyle.
Ráadásul azok a játékosok, akik elhagynák Nagy-Britanniát, vélhetően szétszóródnának a többi európai bajnokságban. Vagyis nem csak a brit, hanem az egész európai foci megváltozhat.