Foci

Ebbe bukott bele Benítez a Real Madridnál

Az, hogy nem jöttek az eredmények, csak a jéghegy csúcsa. Pontokba szedtük, miért kellett távoznia a spanyol edzőnek.

A nemzetközi labdarúgás eheti topsztorijára nem kellett túl sokat várni, mivel már hétfőn bekövetkezett: a Real Madrid menesztette Rafa Benítezt és Zinedine Zidane-t tette meg vezetőedzőnek. A hivatalos bejelentés tulajdonképpen senkit sem lepett meg, mivel a spanyol lapok délután megszellőztették a hírt, a Marca órákkal Florentino Pérez színre lépése előtt megírt minden lényegi dolgot, a sajtótájékoztató tulajdonképpen csak formalitás volt.

A döntés maga rendesen megosztotta a közvéleményt.

Persze a jogosságát nem nagyon firtatta senki sem, viszont az időzítés az már inkább meglepő, ugyanis Pérez elnök nem is olyan rég, november elején még maga vette védelmébe Benítezt. Egy Valencia elleni, idegenbeli 2-2-es döntetlen, ráadásul emberhátrányban pedig nem tűnik olyan nagy blamának, hogy ajtót mutassanak egy vezetőedzőnek. Ha innen nézzük, akár ki is jelenthetjük felelőtlenül, hogy a presidente segget csinált a szájából, ugyanakkor egy jó vezető erényeként hozzák fel azt is, ha belátja, hogy hibát követett el. Megítélés kérdése.

A hivatalos indoklás szerint a rossz eredmények állnak a menesztés hátterében, azonban a felszínt jobban megkapargatva látszik, hogy sokkal nagyobb volt a gond ennél. Az újabb pontvesztés már csak a hab volt a tortán.

Eleve hiba volt kinevezni

Az egyik legnagyobb hibát nem is maga Benítez, hanem a klub követte el. Ez Carlo Ancelotti elküldése volt, az olasz szakember már több helyen bizonyított, a Realnak is összehozta hosszú idő után a várva várt BL-győzelmet, egy viszonylag visszafogottabb szezon után nem feltétlen kellett volna tőle megválni – és halkan jegyzem meg, hogy a Bayern Münchennél Pep Guardiola tökéletes utódjának vélik. A spanyolt pedig nem lehet elmarasztalni azért, mert elfogadta a felkérést, ki döntött volna másképp a helyében?

Fotó: Europress fotóügynökség
Fotó: Europress fotóügynökség

Azonban egy olyan sztárokkal teletűzdelt csapat, mint királyi gárda esetében, egyértelmű visszalépés a tekintélyt parancsoló Ancelotti után azt a Benítezt a padra ültetni, akinek korábban volt már problémája azzal, hogy egy nagycsapatnál kivívja magának a tiszteletet. Most is már a kezdetektől kapott hideget-meleget, a sajtó és a drukkerek is nagyítóval nézték minden megmozdulását, mibe lehet belekötni. És bele is kötöttek, ha kellett, ha nem.

Egy El Clásicót nem lehet büntetlenül elbukni, pláne így nem

Hiába gyűjtögette a pontokat becsülettel a Real Madrid a szezonban, a szurkolóknak egyszerűen tele volt a hócipőjük Benítez taktikájával.

Túl defenzív, unalmas.

Ilyen és ehhez hasonló kritikák érték az együttest. Jött azánt a Sevilla elleni vereség, amit már eleve nehezen nyelt le a drukkerhad, a következő bajnoki pedig a Barcelona elleni hazai klasszikus volt.

Na, ami ott történt, arra tényleg kevesen számítottak.

Az addig viszonylag magabiztos lábakon álló Real-védelem kártyavárként omlott össze, ráadásul pont az ősi rivális ellen. Neymarék azt csináltak a Madriddal, amit akartak és még az is belefért, hogy a sérülésből visszatért Leo Messi csak a második félidőben állt be. 4-0-ra nyertek a Santiago Bernabéuban a katalánok, a Real háza táján ez már bőven elég indok egy menesztéshez.

Meg is írta mindenki, hogy Beníteznek mennie kell, Pérez elnök pedig össze is hívott másnapra egy elnökségi ülést, meg egy sajtótájékoztatót. A fogadóirodák sem fizettek volna túl sokat azért, ha kirúgják. Ehhez képest megerősítették a posztján, maga Pérez vette a védelmébe.

A blamák blamája: a kupakizárás

Nehéz jelzőket találni arra a bénázásra, amit a Real elkövetett december elején. Spanyol Király Kupa, a harmadosztályú Cádiz elleni párharc első felvonását 3-1-re nyerte idegenben a Madrid, fél lábbal már a nyolcaddöntőben érezhették volna magukat a madridiak. Igen ám, csakhogy már a meccs alatt kiderült, Gyenisz Cserisev jogosulatlanul szerepelt a meccsen.

Ehhez képest kezdő volt és még gólt is szerzett.

Még a Villarreal kölcsönjátékosaként szedett össze annyi sárgát, hogy ki kellett volna hagynia egy meccset, ez a mostani kupakiírásra lógott át. A szünetben lecserélték, de késő bánat, kizárták őket a kupából, egy trófeáról le is mondhat a klub, márpedig, ha valami, ez nem fér bele a Realnál.

europress
europress

Ezt nem kellene feltétlen Benítez nyakába varrni, többen is hibáztak a klub részéről, valakinek csak feltűnhetett volna a dolog. Ugyanakkor, ahogyan arról akkor is beszámoltunk, nem először fordult ez elő az edzővel, hasonló okok miatt anno a Valenciát zárták ki a kupából, bár akkor egyértelműbb volt Benítez hibája, mert ott lényegében a kupa szabályaival nem volt tisztában.

Nem árt, ha jóban vagy a legnagyobb sztárjaiddal

Kezdjük ott, hogy ilyen rövid idő alatt sikerült összerúgnia a port Cristiano Ronaldóval. Persze ezzel addig még nem is feltétlen lenne gond, ha közben menne a csapat szekere, de sem a Realnak, sem a portugálnak nem ment jól a játék. Ez természetesen mindenkinek feltűnt, sok cikk született kettejük rossz viszonyáról. A helyzeten csak rontott, hogy Benítez megpróbálta inkább Gareth Bale-re szabni a csapatot. Nem is sikerült megbékélniük.

Már ez önmagában bőven elég a rossz öltözői hangulathoz, de Beníteznek sikerült rosszban lennie James Rodriguezzel és Iscóval is. Utóbbit aztán végképp nem érti senki.

Így jutott el a csapat odáig, hogy gyakorlatilag ahány meccset játszott a Real Madrid, annyi olyan felvétel látott napvilágot, hogy a sztárjátékosok mennyire veszik semmibe a spanyol edző utasításait. Még Bale is.

Így valóban nem lehet eredményt elérni.

Botladozás a lehető legrosszabbkor

A Real Madrid hátránya 18 fordulót követően négy pont a listavezető Atlético Madrid mögött, a csapat kettővel van elmaradva az egy meccsel kevesebbnél járó Barcelona mögött. Emellett a Bajnokok Ligájában csoportelsőként jutott tovább. Annyira nem is vészes a helyzet, nem?

Ugyanakkor a Real az eddigi 18 bajnokijából 11-et nyert „csak” meg, négyszer ikszelt, háromszor pedig kikapott. A pontvesztések ráadásul mindig a lehető legrosszabbkor jöttek és azt is elmondjuk, miért.

A nagy rivális Barcelona a La Liga-szezon során eddig ötször nem nyert, háromszor ikszelt, kétszer pedig kikapott. A Madriddal szemben alap elvárás lenne, hogy ezeket a „lepattanókat” értékesítse, ám ez csak két esetben sikerült: az 5. fordulóban, amikor a Barcelona 4-1-re kikapott a Celta Vigótól, akkor a Real 2-1-re nyert a Betis otthonában, illetve amikor a Barca ikszelt Valenciában, akkor a fővárosiak otthon kiütötték a Getafét.

A másik három alkalommal a Real is botladozott, mint például a legutóbbi fordulóban, amikor a katalánok nem bírtak az Espanyollal, a Real pedig később, már az eredmény ismeretében pontokat hullajtott el a Valencia otthonában. Emberhátrány ide vagy oda, kétszer is vezetett a Madrid.

Ez jelentette Benítez számára a végállomást.

Élet az edzőváltás után

Ha magamra akarnék haragítani mindenkit, akkor azt írnám, hogy a Real Madrid barcelonai útra lépett. De ezt nem akarom, inkább csak megjegyzem, hogy a spanyol utódja ezúttal házon belülről érkezik Zidane személyében. A klub korábbi játékosa mindent elért a Reallal, 2010 óta pedig már a szakmai stábban kap szerepet, volt Ancelotti segítője, most pedig a második csapattól, a Castillától érkezik.

Madrid, 2016. január 4. Florentino Pérez, a spanyol Real Madrid labdarúgóklub elnöke (J) bemutatja a csapat új vezetõedzõjét, a francia Zinedine Zidane-t, a klub korábbi játékosát a madridi Santiago Bernabeu Stadionban 2016. január 4-én. Zinedine Zidane a nap folyamán menesztett Rafael Benítezt váltja. (MTI/EPA/Victor Lerena)
Fotó: MTI/EPA/Victor Lerena

Hogy megérett-e a feladatra? Nem olyan biztos, ugyanakkor lehet, hogy pont egy ekkora klublegenda személye kell ahhoz, hogy kilábaljon a nem is olyan mély gödörből Madrid. Viszont ha nem jönnek az eredmények, Zidane is Benítez sorsára juthat.

Abba pedig Florentino Pérez is belebukhat.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik