„A Magyar Kézilabda Szövetség és a megyei kézilabda-szövetségek által kiírt U16-os, serdülő, ifjúsági és felnőtt bajnoki- és kupa versenyre, valamint a Szakmai és Versenybizottság által elfogadott ezen korosztályok számára kiírt és elfogadott tornákra – beleértve az edzőmérkőzéseket is – vonatkozó módosítások:
- a bajnoki- és kupamérkőzéseken a jegyzőkönyvbe beírt résztvevők és egyéb közreműködők (játékosok, hivatalos személyek, játékvezetők, versenybírók, ellenőrök, jegyzőkönyv-vezetők, órakezelők, pályatörlők) kizárólag 72 órán belüli negatív PCR-teszteredmény bemutatása esetén írhatók be a jegyzőkönyvbe és tartózkodhatnak a mérkőzés helyszínén, a csarnokban
- PCR-teszteredmény bemutatása alól mentesít a koronavírus elleni védettség igazolásának (védettségi igazolvány, applikáció, oltásról szóló hivatalos dokumentum) bemutatása
- valamennyi bajnoki- és kupaverseny mérkőzéseire, a versenyben részt vevők korosztályára való tekintet nélkül a nézők a sportrendezvények kapcsán hatályos jogszabályok alapján léphetnek be, azaz a védettség igazolásával (védettségi igazolvány vagy applikáció).
- a mérkőzésekre a média képviselői a koronavírus elleni védettség igazolásának bemutatása vagy 24 órán belüli negatív PCR-teszteredmény esetén léphetnek be és végezhetik munkájukat, melynek ellenőrzése a sportesemény szervezőjének a kötelezettsége.
- az U16-os, a serdülő és az ifjúsági korosztályokból történő visszalépések, ki nem állások, vagy töredékes létszámú kiállások kapcsán az MKSZ a kiírásban meghatározott büntetést indokolt esetben korlátlanul enyhítheti, illetve mellőzheti”
– olvasható.
A közlemény hozzátette, hogy a szövetség kiemelten fontosnak tartja a mérkőzések biztonságos, az általános egészségvédelmet szem előtt tartó szabályokkal való megrendezését, és jelezte, a szabályozást szükség esetén később megváltoztathatja.
Internetes fórumokon felerősödtek az oltásellenes kirohanások, egyrészt amiatt, hogy az MKSZ miért akarja ráerőltetni mindenkire a vakcinát, másrészt a teszteket a játékosoknak maguknak kell kifizetniük vagy kapnak ehhez szövetségi támogatást.
Kérdéseinkkel megkerestük az MKSZ-t, szerettük volna megtudni, hogy nagyságrendileg hány játékost érinthet az oltatlanság. „Informálisan rendelkezésre álló adatok szerint az országos oltottsági arány érvényes a kézilabdában is, professzionális szint felé közelítve talán egyre magasabb” – kaptuk a választ.
Az NB II-es vagy megyei szinten szereplő, kisebb költségvetéssel bíró kluboknak sem fizeti a szövetség a tesztelés költségét.
„Joggal bízunk abban, hogy – leginkább a TAO-nak köszönhetően – nem jellemző a kis klubok költségvetésére sem a definíció, hiszen a TAO tesztelésre is fordítható. Az egészség védelme mellett a bajnokság lebonyolíthatóságának szempontja ez esetben is szinkronban van.”
Miután az európai szövetség PCR-tesztelést írt elő a résztvevőknek (játékosok, hivatalos személyek) az európai kupamérkőzések és válogatott mérkőzések előtt, amely alól a védettség igazolása mentesít, ebben összhangban van a magyar szabályozás az európaival.
Több európai szövetséggel konzultálva szintén előírásszinten épül be a védettség igazolása vagy a negatív teszt.”