A világbajnokságra utazó tíz férfi és hét női úszó vérmes reményekkel kelt útra. A két évvel ezelőtt, Rómában megszerzett két aranyérem (Hosszú Katinka 400 méter vegyesen, Gyurta Dániel 200 méter mellen) megvédhető, de mások (Cseh László, Biczó Bence) is érmekre pályáznak, még akkor is, ha az idei világranglistán Gyurta csak a kilencedik, Hosszú csak a hetedik…
A római hat érem (2 arany, 1 ezüst, 3 bronz) tehát nem megismételhetetlen.
„Ez semmit sem jelent” – legyintett Kiss László szövetségi kapitány. “Főleg azért nem, mert Katka jobbára 25 méteres vagy yardos medencében úszott, s a mieink nem kényszerültek arra, hogy kiússzák magukat, mint például a japánok a hazai válogatójukon.”
800 méter: Risztov Éva 10.
1500 méter: Risztov Éva 5.
200 méter pillangó: Jakabos Zsuzsa 7.
200 méter vegyes: Hosszú Katinka 7.
1500 méter: Kis Gergő 4.
200 méter mell: Gyurta Dániel 9.
100 méter pillangó: Cseh László 5.
200 méter pillangó: Biczó Bence 2., Cseh 9.
200 méter vegyes: Cseh 6.
400 méter vegyes: Cseh 1., Verrasztó Dávid 2.
– Szóval, akkor most is számíthatunk hat éremre, közte két aranyra, mint a Foro Italicón?
– Sohasem érmekben gondolkodom, hanem pontokban – a Rómában megszerzett 35 olimpiai pontot most is szeretnénk elérni. Megjegyzem, akkor ugyanannyit szereztünk, mint a kajak-kenu válogatott. Két éve holtversenyben a 4-5. helyen végeztünk a nemzetek versenyében – a kínaiakkal együtt –, hasonló teljesítménnyel most is nagyon elégedett lennék. Az persze nem valószínű, hogy a hazai medencében versenyző kínaiakkal most tartani tudjuk a lépést.
– Hogyan sikerült a felkészülés?
– Remekül, a csapat valamennyi tagja minden tőle telhetőt megtett. Számos éremesélyesünk van, a döntőbe jutásra pedig szinte mindenkit képesnek tartok.
– Egy picit konkrétabban, ha lehet…
– A római élversenyzőink – Hosszú, Cseh Laci, Gyurta Dani – mellé csatlakozott 200 pillangón Biczó Bence – ő feltétlenül éremesélyes –, 400 vegyesen Verrasztó Dávid, talán Verrasztó Evelyn és Jakabos Zsuzsanna is. A tavalyi szingapúri ifjúsági olimpia magyar bajnokai – Biczó mellett Bernek Péter és Kapás Boglárka – már a felnőttek között is döntőre esélyesek, sőt, Biczó még annál is többre. Ugyancsak döntős lehet Mutina Ágnes és Kis Gergő, esetleg Gyurta Gergely is.
– Milyen hírei vannak Hosszú Katinkáról, aki a USC egyetemen a negyedik évfolyamot kezdi szeptemberben?
– Katka Dave Salo irányításával remekelt eddig az idényben, a legjobb főiskolai úszónő lett az Egyesült Államokban, megkapta a Honda-díjat. Hihetetlen intenzitással készül, szálkásabb, mint Rómában volt, még az edzésekre is futva megy, s onnan futva távozik – minden percet kihasznál a tréningre. Ők most, úgymond, zsilipelve érkeznek Sanghajba, jelenleg Tokióban edzőtáboroznak.
– Az Európa-bajnok 4×200-as női gyorsváltó milyen összetételben indul?
– Hosszú, Verrasztó, Jakabos, Mutina a felállás. A hasonló férfiváltóban Cseh László nem tud indulni, mert a váltó és a 100 méter pillangó időben ütik egymást.
– Most is amerikai fölényt vár?
– Kevésbé, mint Rómában. A kínaiak, japánok, ausztrálok, tehát a hasonló időzónából érkezők jók lesznek, abban biztos vagyok. És remélem, mi, magyarok is…
– Mit szól a tizennégyszeres olimpiai bajnok Michael Phelps jóslatához, miszerint most először megdőlhet néhány olyan világcsúcs, amit még a testet összeszorító csillogó dresszekben úsztak, 2009. december 31. előtt?
– Szerintem igaza van, főleg a hosszabb számokban várok világrekordokat. Két év kellett, hogy a világ utolérje korábbi önmagát, hogy az élmezőny hozzászokjon a hagyományos textilruhákhoz.
Phelps bár keveset hallatott magáról az elmúlt időben, semmit sem változott – ezt jelzi legújabb reklámfilmje: