„Szokatlan, hogy Carl Orff Carmina Burana című művébe szünetet iktatnak be. Ez azonban nem lehetetlen, amennyiben ez a szünet zeneileg értelmes ponton történik, például egy zenei szakasz végén” – írta a Telex érdeklődésére a németországi Carl Orff Alapítvány, amely a német zeneszerző és zenetanár munkásságának megőrzésén dolgozik: védi és népszerűsíti Orff műveit és pedagógiai filozófiáját.
Az alapítvány szerint „ez a kérdés természetesen az előadás zenei összkoncepciójától is függ”, a büfébevételt, mint szünetszervező tényezőt válaszukban nem említették.
Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház igazgatója, aki a büfé bevételének növelése érdekében tett szünetet az előadásba, korábban arra a kérdésre, hogy a szünet beiktatása sért-e szerzői jogokat, így válaszolt a Népszavának:
„Mindenféle megtörténik. Több helyen ment már szünettel, sőt a szólókat is átosztják néha. Magam sokat énekeltem a művet, nem egyszer a kilencsoros tenorszólót is megoldottam a bariton mellé full falzettban, de előfordult, hogy basszbaritonnal osztva énekeltük a tételeket a felkérés szerint. Máshol meg kimaradt a divizi férfikari tétel, mert a karmester nem volt elégedett a kórussal.”
Az Operaház büféjét jelenleg maga az intézmény üzemelteti, miután a korábbi fenntartóval, a Zsidai Csoporttal tavaly szerződést bontottak. Zsidaiék 2015 óta vitték az Opera Cafét és a ház büféit, majd miután a 2030-ig szóló, közbeszerzésen elnyert szerződést Ókovácsék tavaly októberen felbontották, a cég perre vitte az ügyet. Első fokon az Opera közleménye szerint a bíróság nekik adott igazat.
A karmester-rendező Bogányi Tibor Facebookon jelentette be, hogy a döntés miatt otthagyja az előadást. Mára, március 6-ára egy tüntetést is bejelentettek az intézmény elé.