Újabb méretes anyag jelent meg a szabadon felhasználható régi fotók legnagyobb hazai adatbázisában, a több mint 169 ezer képet számláló Fortepanon – olvasható a lap egyik atyja, Tamási Miklós friss hírlevelében.
A hagyaték fókuszában Reményi József második világháborús fotónaplója áll – a főhadnagy 1942-43-ban tizenhét alkalommal, egy kórházvonat gazdasági tisztjeként járt a keleti fronton, útjai során pedig több száz fotót készített a vonat belső életéről és a háborús hétköznapokról.
A Magyar Vöröskereszt tulajdonában álló vonaton magyar orvosok és önkéntes nővérek dolgoztak, de nem csak magyar sebesülteket láttak el – írja a közlemény, ami hozzáteszi: a négyezer kilométeres utazások során a vonat érintette a mai Ukrajna, Belarusz és Lengyelország vidékeit, ahol kapcsolatba kerültek a helyi, háború sújtotta lakókkal is.
A sebesültek ellátása és a különböző műtétek sokszor spártai körülmények között zajlottak: Reményi fotói egyszerre dokumentálják ezeket a megrázó pillanatokat, a nővérek, orvosok és katonatisztek privát életét, a helyi lakosság nyomorúságos mindennapjait, illetve a háború sújtotta települések városképeit is.
A képeken a legkiszolgáltatottabb szereplők is feltűnnek – így munkaszolgálatosok, zsidók, vagy épp hadifoglyok –, a pillanatfelvételeken át pedigegyütt utazhatunk a doni harctér felé a kórházvonat segítőkész személyzetével és térhetünk vissza a sebesült, amputált, súlyosan sérült magyar katonák százaival. A hagyaték témáját tekintve talán nem egyedi, stílusában azonban igen, hiszen a hivatalos haditudósítók tudatosan komponált képeivel Reményi személyes formában, nyersen, retus nélkül rögzítette a II. magyar hadsereg doni történetének egy kevéssé ismert metszetét.
Az anyag másik felét a lelkes fotóamatőr ötvenes-hatvanas években készült utcaképei, munkahelyi és családi fotói adják.
A teljes hagyaték itt, egy hetven képből álló, a legjobbakat mutató válogatás pedig itt látható.