Az Európai Unió tagországainak tiszteletben kell tartaniuk a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) határozatait, beleértve a Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen kiadott elfogatóparancsot is – jelentette ki az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő Brüsszelben csütörtökön.
Az ICC november 21-én adott ki elfogatóparancsot Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant nemrégiben leváltott védelmi miniszter, valamint Mohamed ed-Deif, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen emberiesség elleni és háborús bűncselekmények miatt.
Josep Borrell csütörtökön, a kétállami megoldás, azaz Izrael mellett egy palesztin állam létrehozását támogató, úgynevezett Globális Szövetség nemzetközi fórumát megelőzően nyilatkozott. Azt mondta, nem szabad aláásni a Nemzetközi Büntetőbíróságot, ugyanis szerinte ez az egyetlen módja a globális igazságszolgáltatásnak, ez az egyetlen módja az elszámoltathatóságnak.
Azon véleményének adott hangot, hogy
Borrell szerint azonosítani kell és meg kell büntetni a béke szabotőreit. Az ICC intézkedésével kapcsolatos egyes országok bírálataira reagálva Borrell azt mondta, a határozatnak
semmi köze az antiszemitizmushoz. Az igazság kereséséről van szó a világ színpadán.
Hangsúlyozta: Európa becsülete múlik azon, hogy teljes mértékben végrehajtsa a Nemzetközi Büntetőbíróság határozatát. Ha nem ez a helyzet, akkor a jövő nem lesz túl jó az igazságszolgáltatás számára, mondta.
Szijjártó Péter külügyminiszter szerint az izraeli miniszterelnök és a védelmi miniszter ellen kiadott nemzetközi elfogatóparancs „szégyenletes és abszurd”, Orbán Viktor miniszterelnök pedig az parancs ellenére Magyarországra hívta Netanjahut.
Amint arról a 24.hu elsőként beszámolt, két nappal azután, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze elfogatóparancs kiadását kérte Netanjahuval szemben, Orbán Viktor feladatba adta három miniszterének, vizsgálják meg: mi történne, ha Magyarország – egyedüli EU-tagként – kilépne a büntetőbíróság kötelékéből:
(MTI)