Nagyvilág

Háborúra készíti fel a vállalatokat a német hadsereg

Daniel Bockwoldt / AFP
Boris Pistorius védelmi miniszter és Olaf Scholz kancellár egy hadi bemutatón 2024 szeptemberében.
Daniel Bockwoldt / AFP
Boris Pistorius védelmi miniszter és Olaf Scholz kancellár egy hadi bemutatón 2024 szeptemberében.
A titkos stratégiai dokumentum forgatókönyveket vázol a gazdaság szereplőinek arra az esetre, ha Putyin a NATO keleti szárnyát támadná.

Németországban megkezdődtek az előkészületek egy olyan háború esetére, amely még közvetlenebb hatással lenne az országra, mint az Ukrajna elleni orosz támadás – jelentette a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A német lap információi szerint a német hadsereg az utóbbi időben a politikusok által elfogadott, Németországi műveleti terv című ezeroldalas dokumentum alapján a legrosszabb forgatókönyvvel szembesíti a vállalatokat. A részleteiben titkos terv azonosítja a kritikus infrastruktúrákat, és tartalmazza a védelmi intézkedések pontos forgatókönyveit. Emellett felkészülési stratégiákat vázol arra az esetre, ha a NATO keleti szárnyán végrehajtott orosz műveletek előzetes, elrettentő reakciót tennének szükségessé. Németország ekkor adott esetben több százezer katona csomópontjává válna, akiket keletre kellene szállítani.

A Hamburgi Kereskedelmi Kamarában most tartották az első rendezvényt, ahol közvetlenül a vállalatokat szólították meg. Jörn Plischke alezredes, a hamburgi tartományi parancsnokság vezetője konkrét tanácsokat is adott, például azt, hogy minden száz alkalmazottra képezzenek ki legalább öt olyan további teherautósofőrt, akire nincs szükségük – szólt a javaslata a lap információi szerint. Az intézkedés oka, hogy a németországi utakon közlekedő teherautók 70 százalékát kelet-európaiak vezetik.

Ha ott háború lesz, hol lesznek ezek az emberek?

– vetette fel az alezredes.

A vészhelyzetek elhárítására Plischke azt tanácsolja a vállalatoknak, hogy készítsenek konkrét tervet arról, hogy válsághelyzetben melyik alkalmazottjuktól mit várnak el, a saját védelmük érdekében fontos, hogy mindenki tisztában legyen a biztonsági kérdések fontosságával.

A mostani hamburgihoz hasonló megbeszélések már országszerte zajlanak. „Minden tartományi parancsnokságot megbíztak a végrehajtással” – közölte a Bundeswehr a lappal.

Plischke a helyzet komolyságát hangsúlyozva felhívta a figyelmet a drónok átrepüléseire és kémkedési kísérleteire, a szabotázsra és kibertámadásokra, amelyek egyre gyakrabban figyelhetők meg. Ezt nevezik „a csatatér alakításának”.

Oroszország megkezdte a háborús felkészülést

– mondta Plischke, aki a német hírszerző szolgálatokra hivatkozva kijelentette, hogy négy-öt éven belül Oroszország hajlandó és képes lesz nyugatabbra is támadni.

A német hírszerzési vezetők októberben közölték, hogy Oroszország „közvetlen katonai konfrontációra” készül a NATO-val.

Németország tavaly év végén 2011 óta először újította meg katonai és stratégiai doktrínáját, azzal a céllal, hogy a Bundeswehrből háborús hadsereget alakítson ki.
„A háború visszatért Európába. Németországnak és szövetségeseinek ismét katonai fenyegetéssel kell szembenézniük. A nemzetközi rendet támadás éri Európában és világszerte. Egy korszakváltás időszakában élünk” – áll az új doktrína első bekezdésében.

Januárban Boris Pistorius német védelmi miniszter figyelmeztetett, hogy Putyin 5-8 éven belül megtámadhatja a NATO-t.

A Németországot Finnországgal összekötő optikai kábel elszakadását a védelmi miniszter szabotázsakciónak nevezte, jelentette a Guardian. „Senki sem hiszi, hogy ezek a kábelek véletlenül szakadtak el” – mondta egy keddi, Brüsszelben tartott sajtótájékoztatón Pistorius, aki szerint ezért kijelenthető, hogy ez egy szabotázs volt, még ha egyelőre nincs is biztos információ róla.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik