Kételyeinek adott hangot Orbán Viktor grúziai látogatásával kapcsolatban a lengyel külügyminiszter. Radosław Sikorski szerint azzal, hogy a magyar miniszterelnök gratulált a Moszkva által támogatott Grúz Álom párt győzelméhez, Orbán „megpróbál kiérdemelni egy Lenin-rendet” – írja a Polskie Radio, amelynek cikkét a Telex szemlézte.
Lengyelország és a lengyelek támogatják Grúzia demokratikus, atlanti és európai törekvéseit
– mondta. Aggodalmát fejezte ki a választási folyamattal kapcsolatban, mivel azt nem tartotta teljesen demokratikusnak. Szerinte szolidaritást kell kifejezni a grúz néppel, remélve, hogy a tbiliszi kormány tiszteletben tartja majd választásaikat.
Nemcsak a lengyel fél fejezte ki aggodalmát Orbán látogatásával kapcsolatban: Caspar Veldkamp holland külügyminiszter is élesen bírálta mind a grúziai parlamenti választásokat, mind Orbán Viktor látogatását is, írja az NL Times. Veldkamp hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor utazása személyes döntés, nem az Európai Uniót képviseli, annak ellenére sem, hogy Magyarország ebben a ciklusban az EU soros elnökségét tölti be.
Az Európai Unió 13 országának külügyminiszterei elítélték hétfőn a hétvégi georgiai parlamenti választásokon a nemzetközi szabályok állítólagos megsértését, és úgy ítélték meg, hogy a szabályok megsértése „összeegyeztethetetlen az európai uniós tagjelölt országgal szembeni elvárásokkal”. A külügyminiszterek bírálták és korainak nevezték Orbán Viktor miniszterelnöknek a tbiliszi kormány támogatása miatt tett látogatását.
Orbánt füttyszóval és hurrogással fogadták az oroszbarát kormányuk ellen tüntető grúzok. Szalome Zurabishvili köztársasági elnök tüntetni hívta a grúzokat, miután az ellenzék, vele az élen, azon az állásponton van, hogy csalás történt, ezért nem fogadják el az oroszbarát Georgiai Álom kormánypárt szombati parlamenti választásokon aratott győzelmét. Az államfő arról beszélt, hogy
A georgiai választási bizottság hivatalos közlése szerint a kormánypárt a szavazatok több mint 54 százalékával nyert a hétvégén. Nemzetközi megfigyelők azonban a szavazók megfélemlítéséről, hatósági nyomásgyakorlásról, szavazatvásárlásról, de még feltört szavazóurnáról és a jogsértéseket jelenteni akarók fizikai bántalmazásáról, jelentések széttépéséről is beszámoltak a választások során.