Nagyvilág

Népszavazás dönthet arról, hogy legyen-e képviselete az őslakosoknak az ausztrál parlamentben

Népszavazás dönthet jövőre az őslakosok parlamenti képviseletéről Ausztráliában – közölte szerdán az ausztrál kormányfő egy queenslandi ünnepségen. Ausztrália májusban megválasztott új balközép kormánya már a kampányban népszavazást ígért az ügyben.

A népszavazásra az alkotmány módosításához van szükség, az 1901 óta érvényes alkotmányban ugyanis nem szerepelnek az őslakosok. Ha elfogadják, a 25 millió lakosú Ausztráliában 900 ezer őslakos kaphat képviselet az ország parlamentjében, s ezzel nagyobb lehetőséget a politika formálásába.

Anthony Albanese miniszterelnök szerdán a queenslandi Woodford Fesztiválon erősítette meg, hogy kormánya jövőre végigviszi a népszavazást, hogy az őslakosok hangot kapjanak a parlamentben.

Ez lehetőséget nyújt számunkra, hogy részt vegyünk nemzetünk gazdagításában és erősebbé váljunk a jövőben,

fogalmazott. A népszavazás pontos idejét viszont még nem jelölte ki.

A kezdeményezést nem minden politikai szereplő támogatja, a konzervatív ausztrál Nemzeti Párt már bejelentette, hogy kampányolni fog ellene. A legfőbb ellenzéki erő, a jobbközép Liberális Párt viszont még nem foglalt állást. És olyanok is vannak, akik szerint egy ilyen alkotmánymódosításnak nem lesz tényleges hatása az őslakosok életére.

Tiszteletben tartom mindenkinek a jogát, hogy maga döntsön a népszavazásról, de arra biztatok minden ausztrált, hogy fontolja meg az őslakosok nemes és megtisztelő kérését,

idézte az ausztrál ABC hírportál Albanese beszédét.

Az ausztrál őslakosok 65 ezer éve jelentek meg a kontinensen, de a 18. század vége óta, az első brit telepesek megjelenésétől hátrányos megkülönböztetésben volt részük. Volt olyan állam, amely választójogot sem adott nekik az 1960-as évekig.

Az egyenlőtlenségek még mindig nagyok: az őslakosok életkörülményei rosszabbak, kevésbé férnek hozzá az egészségügyi ellátáshoz, az oktatáshoz, alacsonyabb a várható élettartamuk és kisebbek a béreik. Az ausztrál börtönökben a fogvatartottak 27 százaléka őslakos, miközben az összlakosságon belüli irányuk két százalék.

Kanadában és Norvégiában már az 1980-as években biztosították az őslakosok jogait az alkotmányban.

(MTI)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik