Sikeresen visszatért szombaton a Földre a kínai űrállomásról a három tajkonauta, miután beállította az űrben töltött idő kínai rekordját – írja az MTI.
Az űrkabin Vang Ja-ping női űrhajóssal és két férfi társával, Csai Cse-kanggal és Je Kuang-fuval szombat reggel landolt az ország északnyugati részén fekvő Góbi-sivatagban. A leszállást élőben közvetítette a kínai állami televízió.
A visszatérés a Föld felett mintegy 400 kilométeres magasságban keringő űrállomásról valamivel több mint kilenc órát vett igénybe.
A Sencsou-13 (Varázshajó) legénysége hat hónapig volt az űrben, tovább, mint a korábbi kínai űrhajósok – csaknem kétszer annyi ideig, mint a tavaly felállított korábbi kínai rekord. A háromfős legénység október 16-án indult mostani küldetésére.
A magasban töltött idő alatt a három űrhajós – Kínában tajkonautáknak nevezik őket – két űrsétán vett részt, tudományos kísérletek egész sorát végezte el, és előkészítette a Tienkung (Égi Palota) néven ismert űrállomás további bővítését.
Vang Ja-ping nemcsak az első női űrhajós volt, aki a Mennyei Harmónia (Tienho) nevű központi modul fedélzetén tartózkodott, hanem az első, aki űrsétát is tett.
A következő fázisban, a tervek szerint a jövő hónapban teherűrhajó érkezik az űrállomáshoz, amely egyebek között üzemanyagot és más szükséges eszközt szállít majd, előkészítve a Sencsou-14 júniusra várt repülését. Még az év folyamán további két modult indítanak a világűrbe a leendő űrállomás fő részéhez.