Először mondott beszédet amerikai elnökként ENSZ-közgyűlésen Joe Biden kedden New Yorkban, írja a CNN.
Elismerte, óriási veszteségeket szenvedett el az emberiség a koronavírus-járvány idején.
Olyan évben találkozunk egymással, amikor a fájdalmunk rendkívüli lehetőségekkel párosul. Rengeteget veszítettünk a pusztító járványban, ami még mindig emberéleteket követel világszerte és hatással van a létezésünkre. Több mint 4.5 millió embert gyászolunk. Minden halál egy egyéni szívfájdalom
– fogalmazott.
Hozzátette, döntő évtized előtt áll a világ, ami meghatározza majd a jövőnket is.
Együtt fogunk dolgozni azért, hogy életeket mentsünk, legyőzzük a koronavírust mindenhol és megtesszük a megfelelő lépéseket annak érdekében, hogy felkészüljünk egy következő pandémiára, mert lesz másik. Vagy nem tudjuk kihasználni a rendelkezésünkre álló eszközöket, miközben a még fertőzőbb, veszélyesebb variánsok terjednek?
– tette fel a költői kérdést.
Megjegyezte, a bombák és a golyók nem fognak senkit megvédeni a koronavírus újabb variánsai ellen a jövőben. Ehhez közös tudományos és politikai akarat kell. Közölte, Amerika eddig 15 milliárd dollárral járult hozzá a védekezéshez és több mint 160 millió dózis vakcinát adományozott el más országoknak, ebből 130 milliót a saját készletükből.
Szerinte három kulcsfeladatuk van most: életeket menteni, beoltani a világot, aztán együtt újraépítkezni.
Úgy folytatta, az Egyesült Államok le fogja zárni a múlt háborúit, világunk pedig történelmi fordulóponthoz ért.
Ahelyett, hogy a háborúkat folytatnák, arra kell összpontosítanunk, hogy erőforrásainkat a közös jövőnk kulcsait hordozó kihívásokra fordítsuk. Ezek közé tartozik a járvány lezárása, a klímaváltozás elleni küzdelem, a globális hatalmi változások és hogy kialakítsunk szabályokat olyan létfontosságú kérdésekben, mint a kereskedelem, a kiberbiztonság valamint a feltörekvő technológiák
– mondta.
Joe Biden hozzátette, lezárták a 20 éves afgán háborút, és a könyörtelen háború időszakát a demokrácia időszaka váltja fel, amelynek során fel kell emelni az embereket világszerte, meg kell védeni és meg kell újítani a demokráciát.
A klímaváltozással kapcsolatban arról beszélt, ez az ügy nem ismer határokat. Extrém időjárási körülményeknek lehetünk szemtanúi világszerte, és osztja az ENSZ-főtitkár véleményét, aki szerint ez már a vörös kód az emberiség számára. Éppen ezért minden országnak a tőle telhető legtöbbet meg kell tennie a folyamat visszafordítása érdekében.